MENU
novinky-a-odbornici

Lekár: Vložky nie sú dobrým riešením inkontinencie

Na inkontinenciu existuje viacero liečebných postupov.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Lekár: Vložky nie sú dobrým riešením inkontinencie

Najmenej každá štvrtá žena si prakticky denne nechtiac cvrkne do nohavičiek, mnohé sa doslova pocikajú. Účinných riešení inkontinencie je pritom viacero! Okrem operácie aj vaginálne vajíčka, vibrátory, fyzioterapia, elektroterapia, rejuvenizácia vagíny a ďalšie.

Posledné štatistiky uvádzajú, že na Slovensku rieši s lekárom inkontinenciou 530 tisíc žien. Ďalšie tisícky si túto nepríjemnosť nechávajú pre seba a štatistiky ich neevidujú, takže reálne únik moču obťažuje podstatne viac ako pol milióna žien. „Zatiaľ, čo u pätnásťročných dievčat je to päť percent, u žien nad šesťdesiat rokov sa hovorí až o 71 percentách,“ vraví fyzioterapeutka Zuzana Woleková. Asi 180 tisíc žien používa pre únik moču denne vložky alebo plienky. Podľa urológa docenta Jána Švihru sa ich tak ročne na Slovensku spotrebuje minimálne 60 miliónov kusov.

Pocikávate sa zbytočne

Vložky nie sú riešením problému a z môjho pohľadu by mali prísť na rad až po vyčerpaní konzervatívnych, ambulantných a operačných postupov. Žiaľ, nedeje sa tak. Mnoho žien sa uspokojí s nosením vložiek a s tým, že aj počas skorého a aktívneho veku sa pocikávajú,“ krúti hlavou gynekológ MUDr. Matej Böhmer. Najčastejším dôvodom úniku moču je stresová inkontinencia, kedy vám nedobrovoľne „ujde do gatiek“ napríklad pri pobehnutí, zakašľaní, zdvihnutí tašky či hoci zasmiatí sa. A práve tento typ inkontinencie je pri včasnom zachytení aj celkom dobre riešiteľný bez skalpela a narkózy.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor