MENU
novinky-a-odbornici

Lekár varuje: Šance proti rakovine zvýši táto zmena, vedeli ste o nej?

Rakovine hrubého čreva a konečníka možno účinne predchádzať preventívnou kolonoskopiou.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Lekár varuje: Šance proti rakovine zvýši táto zmena, vedeli ste o nej?

Na Slovensku zomiera na rakovinu hrubého čreva a konečníka viac ľudí ako v iných krajinách EÚ. Nemuselo by to tak byť, ak by Slováci vedeli o drobnosti, ako sa jej vyhnúť.

Podľa dát Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti sa na skríningové kolonoskopické vyšetrenie na Slovensku čaká vo väčšine prípadov do troch mesiacov. Zvýšil sa aj počet pacientov, ktorí absolvovali test na okultné krvácanie v stolici. Gastroenterológovia však pripomínajú, že dominantným problémom Slovenska nie je dostupnosť kolonoskopie, ale niečo iné. Ako docieliť, aby na karcinóm kolorekta, ktorému práve včasná kolonoskopia môže pomôcť predísť, umieralo menej ľudí?

Rakovina hrubého čreva a konečníka je vážny zdravotný problém, ktorý si ročne vyžiada stovky životov. Je to však zároveň diagnóza, ktorá ak sa podchytí v počiatočnom štádiu, pacient sa môže uzdraviť a žiť plnohodnotný život. Napriek tomu pacienti sa tohto preventívneho vyšetrenia boja. Spájajú si ho s bolestivým výkonom,“  hovorí prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti.

Skríning kolorektálneho karcinómu na Slovensku prebieha už 20 rokov, a to vykonávaním testov na okultné krvácanie v stolici s následnou kolonoskopiou pri pozitívnom výsledku testu. V snahe zvýšiť účasť na skríningu a rešpektujúc odporúčania Európskej komisie sa na Slovensku v roku 2021 zaviedol pozývací, populačný skríning pod gesciou Ministerstva zdravotníctva SR a koordináciou Národného onkologického inštitútu.

Počet vykonaných skríningových testov na okultné krvácanie do stolice v minulom roku narástol v priemere o 31 %, podobne je na tom aj počet vykonaných kolonoskopických vyšetrení, ktorých sa oproti roku 2021 vykonalo v priemere o 40 % viac.

Čakacie doby na kolonoskopiu sú vďaka úsiliu celej gastroenterologickej komunity veľmi priaznivé. Viac ako 80 % pacientov dostáva termín na skríningovú kolonoskopiu po pozitívnom teste na skryté krvácanie v stolici do troch mesiacov, z toho do jedného mesiaca je vyšetrených približne 33 % ľudí. Najlepšia situácia je v Bratislavskom a Nitrianskom kraji. V Prešovskom, Žilinskom a Trenčianskom kraji sa na kolonoskopiu čaká maximálne do šiestich mesiacov,“ uviedol člen Onkologickej sekcie Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti MUDr. Andrej Orságh.

Podľa odborníkov je to však stále málo a preventívnym vyšetrením by sa dalo zachrániť stále viac životov. V čom je chyba? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor