MENU
novinky-a-odbornici

Lekár: Trápia vás bolesti? KAŽDÁ bolesť je liečiteľná

Sedavé zamestnanie je pre chrbticu pohroma.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Lekár: Trápia vás bolesti? KAŽDÁ bolesť je liečiteľná

Netrpte zbytočne bolesťami, nepotláčajte ich dlhodobo len liekmi. Skúste vyhľadať algeziológa, odborníka na bolesť. Najmä bolesti chrbtice, ktoré pozná 9 z 10 ľudí, sú riešiteľné aj bez otvorenej operácie.

Každá bolesť je liečiteľná, treba však čo najskôr poznať jej zdroj a liečiť ju, tvrdí  algeziológ MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD., riaditeľ centra liečby bolesti. „Odkladaním liečby sa pacient pripravuje nielen o kvalitu života, zbytočne jednak trpí bolesť a jeho stav môže navyše zhoršovať,“ hovorí lekár, ktorý sa algeziológiou, teda liečbou bolesti, zaoberá už 30 rokov.

Chronická bolesť je zbytočná

Najčastejšou bolesťou, ktorou Slováci dlhodobo trpia, je bolesť chrbta. Tretina podľa doktora Przewlockeho trpí bolesťami facetových kĺbov, čiže malých kĺbikov v chrbtici, ktoré si zväčša zamieňame s bolesťami platničky. Časté sú aj bolesti kĺbov, hlavy, a chronickou bolesťou trpia tiež diabetici a onkologickí pacienti.

Podľa lekára je škoda, že ľudia často nevedia, kde hľadať pomoc a neraz k nemu prichádzajú aj takí, ktorí bolesťou trpia dokonca celé roky. Lenže ak necháte chronickú bolesť prerásť až do degeneratívnych poškodení, riešením je často už len otvorená operácia. A ani tá už nemusí pomôcť. Prito existujú menej invazívne postupy, ktoré vás bolesti zbavia, základom je ale včasné diagnostikovanie problému.

Začnite problém riešiť čím skôr

Ak teda trpíte bolesťami chrbta a nepomohli režimové opatrenia ako rehabilitácia, zmena životného štýlu, cvičenie, môže byť riešením laserová alebo endoskopická operácia. Obe patria k jednodňovej chirurgii a sú podstatne menej zaťažujúce ako klasická otvorená operácia. Aj starší ľudia ich preto lepšie znášajú a rýchlejšie sa po nich zregenerujú.

Laserová operácia je riešením v prípade, že ešte nedošlo k degeneratívnym zmenám, no bolesť chrbta, najčastejšie vysunutej platničky, už trvá týždne či mesiace a vystreľuje aj do nôh alebo rúk. „Je predpoklad, že nervy, ktoré vystupujú z miechy, sú niekde stlačené,“ vysvetľuje doktor Przewlocki. Ak magnetická rezonancia ukáže degeneratívne poškodenie chrbtice, alternatívou je endoskopická operácia. „Je vhodná aj v prípade pacientov, ktorí majú herniovanú, vysunutú medzistavcovú platničku, najčastejšie v krčnej a driekovej oblasti, vplyvom čoho môže dochádzať k dráždeniu miechového koreňa a chronická bolesť trvá týždne až mesiace s výpadkami citlivosti aj hybnosti končatín,“ dodáva odborník.

Hlavný odkaz teda je, aby ste riešenie chronickej bolesti neodkladali a nepotláčali ju dlhodobým užívaním analgetík. Čím skôr sa nájde a vyrieši zdroj bolesti, tým menej invazívna cesta k zbaveniu sa vašich boľavých problémov môže viesť.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor