MENU
novinky-a-odbornici

Lekár: Rakovina prostaty hrozí aj v mladšom veku! Čo vás môže ochrániť?

Sú potraviny, ktoré vám priťažia, a tiež také, ktoré majú potenciál pred rakovinou chrániť.
Novinky a odborníci

Lekár: Rakovina prostaty hrozí aj v mladšom veku! Čo vás môže ochrániť?

Viete, ktoré potraviny zvyšujú a ktoré naopak znižujú riziko rakoviny močových ciest, obličiek a prostaty? Jedna "liečivá" vás na sto percent prekvapí!

Nadváha až obezita sú už dlhšie odborníkmi považované za rizikový faktor rozvoja rakoviny. Nová štúdia Fu a kolektív, publikovaná v tomto roku ukázala, že hyperinzulinémia, čiže vysoká hladina inzulínu v krvi, a s tým súvisiace zápalové procesy v tele, môžu objasňovať vzťah stravovacích návykov a rizika agresívnej rakoviny prostaty v mladšom veku. "Inými slovami, ak sa budete vyhýbať  potravinám bohatým na rafinovaný cukor a vyprážaným jedlám, môže to pomôcť v prevencii vzniku takejto rakoviny," vysvetľuje výsledky novej štúdie MUDr. Ján Švihra ml., urológ z nemocnice v Martine.

"Taktiež sa uvažuje o prehnanej konzumácii mliečnych výrobkov a jej vplyve na zvýšený výskyt rakoviny prostaty,"  dodáva lekár. Nízke hladiny vitamínu E a selénu môžu tiež podľa zistení odborníkov súvisieť s vyšším rizikom rozvoja rakoviny prostaty. "Neznamená to ale, že konzumácia výživových doplnkov s obsahom týchto látok pomôže rakovine predísť," upozorňuje urológ, že užívanie vitamínov z lekárne namiesto stravy bohatej na prirodzené vitamíny nie je vhodná prevencia. 

Alkohol? Možno, ale s mierou!

Aj pri rakovine močového mechúra je dôležitá zdravá strava. "Existujú isté dôkazy, že konzumácia ovocia a zeleniny, pravidelné pitie čaju a dobrý pitný režim môžu slúžiť ako prevencia ochorenia. Na druhej strane, pri tejto rakovine sú dobre zdokumentované rizikové faktory ako fajčenie, vysoký obsah arzénu v pitnej vode, pravidelný pracovný kontakt s chemikáliami. Uvažuje sa aj o vplyve umelých sladidiel či alkoholu," dodáva doktor J.Švihra ml.

Odborné štúdie však priniesli aj jedno prekvapenie.  "Hoci alkohol zvyšuje riziko viacerých druhov rakoviny, mierna konzumácia alkoholu podľa štúdií znižuje riziko rakoviny obličiek." Zaujímavé však je, že spoločne s Českom patrí Slovensko ku krajinám s najväčším výskytom rakoviny obličiek. Stále nie je vedecky dokázané, prečo je tomu tak. Faktom je, že obe naše krajiny pravidelne zaujímajú vrchné priečky v spotrebe alkoholu na jedného obyvateľa. Kľúčové slovíčko v štúdii však je "mierna" konzumácia alkoholu...

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor