MENU
Novinky a odborníci

Lekár radí: Tieto potraviny znížia riziko chronických ochorení

Pod pojmom "superpotraviny" chápeme skupinu potravín, ktoré obsahujú látky mimoriadne vhodné pre ľudské zdravie. Tieto sú typické pre našu oblasť a náš tráviaci systém ich najlepšie znáša.

Pohánka

Nazýva sa aj „obilie chudobných“. U nás je zdrojom rutínu (vitamínu P), ale jeho množstvo v lúpaných semenách je nižšie ako napríklad v kvetoch. Okrem neho obsahuje množstvo vlákniny, zinku, draslíka, vápnika, fosforu, železa, selénu, cholínu, mangánu a vitamíny B1, B2, C a E. Pohánka je skvelá pri cievnych ochoreniach, napríklad pri kŕčových žilách, popraskaných cievach alebo dokonca hemoroidoch.

Pravda o superpotravinách ODHALENÁ! Podľa odborníka totiž vôbec...Čože, TOTO by sme mali jesť?Pravda o superpotravinách ODHALENÁ! Podľa odborníka totiž vôbec...Čože, TOTO by sme mali jesť?
Zdroj: shutterstock

Čučoriedky

Pravda o superpotravinách ODHALENÁ! Podľa odborníka totiž vôbec...Čože, TOTO by sme mali jesť?Pravda o superpotravinách ODHALENÁ! Podľa odborníka totiž vôbec...Čože, TOTO by sme mali jesť?
Zdroj: shutterstock

Tieto lesné poklady sú plné minerálov, vitamínov a esenciálnych olejov. Obsahujú až 25 druhov antioxidantov. Myrtilín je farbivo, ktoré zabezpečuje ich tmavomodrú farbu. Pozitívne vplýva na pružnosť ciev v mozgu a očiach. Spolu s ďalšími farbivami antokyánmi a betakaroténom zlepšuje zrak. Čučoriedky podporujú aj obranyschopnosť organizmu a dokážu pomôcť pri znižovaní „zlého“ cholesterolu. Ak si potrebujete zlepšovať pamäť, siahnite práve po nich.

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor