MENU
Novinky a odborníci

Lekár radí: Pri zväčšených malých pyskoch ohanbia pomôže plastika

Málo dostupných informácií

Zväčšené malé pysky trápia veľa žien, hoci presné štatistiky neexistujú. Informácií o labioplastike je však relatívne málo. Keďže problém nie je viditeľný a zároveň ide o veľmi chúlostivú tému, ženy o ňom radšej mlčia. Nedávajú autentické informácie, nepochvália sa kamarátke pri káve, že si dali upraviť ohanbie. Je to iné, ako keď si dá žena zväčšiť prsia a skoro každý si zmenu hneď všimne,“ vraví plastický chirurgMUDr. Martin Boháč. Podľa jeho skúseností vyhľadávajú tento zákrok ženy bez ohľadu na vek, no prevažujú pacientky okolo tridsiatky.

Neprimerane vyvinuté malé pysky ohanbia, ktoré zvyknú prečnievať cez spodnú bielizeň, spôsobujú ženám psychický aj fyzický diskomfort. Nepohodlie vnímajú pri športovaní, najmä bicyklovaní, pri hygiene, ale aj pri pohlavnom styku, ktorý môže byť v dôsledku slizničného nadbytku v oblasti malých pyskov bolestivý a nekomfortný,“ vraví gynekológ MUDr. Matej Böhmer. Z odozvy pacientiek, ktoré sa na labioplatiku odhodlali, vie, že nadobudnuté pohodlie v intímnych partiách ovplyvnilo ich život výrazne pozitívne. A ako vraví doktor Boháč, ešte nestretol žiadnu ženu, ktorá by svoj krok a operáciu ľutovala.

Čo je labioplastika?

Plastická operácia pyskov ohanbia – labioplastika - je operačný postup, ktorý upravuje veľkosť a tvar pyskov ohanbia. Dosiahne sa ňou zmenšenie a vytvarovanie presahujúceho tkaniva a zabezpečí sa vzájomná symetria. Oblasť klitorisu ostáva zvyčajne nedotknutá, aby sa zabránilo narušeniu citlivosti.

Labioplastiku môžu podstúpiť plnoleté pacientky a robí sa zväčša v lokálnej anestézii, ako ambulantný výkon. Operáciu plánujeme vždy medzi 1. a 10. dňom po menštruácii a u žien po pôrode je nutné počkať so zákrokom aspoň pol roka. Pri tomto výkone používame kombináciu lokálne aplikovaného anestetického krému spolu s drobnou  injekciou, ktoré zabezpečia bezbolestnosť zákroku. Vzhľadom na citlivosť intímnych partií sa používajú zásadne vstrebateľné stehy,“ vysvetľuje doktor Boháč.

Po labioplastike je nutné dodržiavať zvýšenú hygienu a v záujme minimalizácie opuchu a hematómov treba operované rany ľadovať. Dĺžka hojenia je individuálna, do bežného režimu sa môžete zapojiť po 1 až 2 týždňoch, pohlavný styk je možný po 3 až 4 týždňoch od operácie. Výsledný efekt sa dostaví s odstupom niekoľkých mesiacov.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor