Málo dostupných informácií
„Zväčšené malé pysky trápia veľa žien, hoci presné štatistiky neexistujú. Informácií o labioplastike je však relatívne málo. Keďže problém nie je viditeľný a zároveň ide o veľmi chúlostivú tému, ženy o ňom radšej mlčia. Nedávajú autentické informácie, nepochvália sa kamarátke pri káve, že si dali upraviť ohanbie. Je to iné, ako keď si dá žena zväčšiť prsia a skoro každý si zmenu hneď všimne,“ vraví plastický chirurgMUDr. Martin Boháč. Podľa jeho skúseností vyhľadávajú tento zákrok ženy bez ohľadu na vek, no prevažujú pacientky okolo tridsiatky.
„Neprimerane vyvinuté malé pysky ohanbia, ktoré zvyknú prečnievať cez spodnú bielizeň, spôsobujú ženám psychický aj fyzický diskomfort. Nepohodlie vnímajú pri športovaní, najmä bicyklovaní, pri hygiene, ale aj pri pohlavnom styku, ktorý môže byť v dôsledku slizničného nadbytku v oblasti malých pyskov bolestivý a nekomfortný,“ vraví gynekológ MUDr. Matej Böhmer. Z odozvy pacientiek, ktoré sa na labioplatiku odhodlali, vie, že nadobudnuté pohodlie v intímnych partiách ovplyvnilo ich život výrazne pozitívne. A ako vraví doktor Boháč, ešte nestretol žiadnu ženu, ktorá by svoj krok a operáciu ľutovala.
Čo je labioplastika?
Plastická operácia pyskov ohanbia – labioplastika - je operačný postup, ktorý upravuje veľkosť a tvar pyskov ohanbia. Dosiahne sa ňou zmenšenie a vytvarovanie presahujúceho tkaniva a zabezpečí sa vzájomná symetria. Oblasť klitorisu ostáva zvyčajne nedotknutá, aby sa zabránilo narušeniu citlivosti.
„Labioplastiku môžu podstúpiť plnoleté pacientky a robí sa zväčša v lokálnej anestézii, ako ambulantný výkon. Operáciu plánujeme vždy medzi 1. a 10. dňom po menštruácii a u žien po pôrode je nutné počkať so zákrokom aspoň pol roka. Pri tomto výkone používame kombináciu lokálne aplikovaného anestetického krému spolu s drobnou injekciou, ktoré zabezpečia bezbolestnosť zákroku. Vzhľadom na citlivosť intímnych partií sa používajú zásadne vstrebateľné stehy,“ vysvetľuje doktor Boháč.
Po labioplastike je nutné dodržiavať zvýšenú hygienu a v záujme minimalizácie opuchu a hematómov treba operované rany ľadovať. Dĺžka hojenia je individuálna, do bežného režimu sa môžete zapojiť po 1 až 2 týždňoch, pohlavný styk je možný po 3 až 4 týždňoch od operácie. Výsledný efekt sa dostaví s odstupom niekoľkých mesiacov.