MENU
novinky-a-odbornici

Nový liek proti obezite: Na Slovensku už od mája, máte naň nárok?

Fat,Woman
Novinky a odborníci

Nový liek proti obezite: Na Slovensku už od mája, máte naň nárok?

Večný jojo efekt je jasný signál, že v chudnutí potrebujete pomoc. Kam sa obrátiť a čo treba spraviť? Od mája máte viac možností.

Nemali by ste v tom byť sami. Obezita je totiž regulárna choroba ako vysoký krvný tlak či reuma, ktorú v drvivej väčšine prípadov sami nezdoláte. Chudnúť halabala a na vlastnú päsť nemusí stačiť, pretože v hre je príliš veľa. Podľa niektorých údajov s obezitou súvisí až 236 ďalších i veľmi nebezpečných chorôb. Pri priemernej ženskej výške 165 centimetrov je to aj váš prípad, už ak máte 80 kilogramov a viac. To sa týka každej štvrtej Slovenky.

Ide nielen o ochorenia ako cukrovka druhého typu, vysoký krvný tlak, infarkty a cievne mozgové príhody, ale aj nádorové ochorenia, Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu a v súčasnosti aj infekciu COVID-19. Navyše významne zhoršuje kvalitu života, zapríčiňuje vyššiu chorobnosť a skracuje dĺžku života,“ hovorí docentka MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD., MPH, predsedníčka Obezitologickej sekcie Slovenskej diabetologickej spoločnosti.

Prvý kontakt

Čo teda s tým? Ak trpíte obezitou, mali by ste sa čím skôr obrátiť najprv na svojho všeobecného lekára pre dospelých, ktorý vám poskytne konzultáciu, predpíše liečbu alebo vás posunie k špecialistovi. „Obezita patrí do rúk lekára, ktorý zhodnotí celkový zdravotný stav, prípadné ochorenia súvisiace s obezitou a podľa toho rozhodne o ďalšom postupe vhodnom pre konkrétneho človeka,“ objasňuje ďalej obezitologička.

Lekári, všeobecní aj špecialisti majú k dispozícii viaceré možnosti farmakologickej liečby určenej na dlhodobý manažment telesnej hmotnosti u pacientov s nadhmotnosťou a obezitou. Podávajú sa v tabletách alebo injekčne podkožne a ich mechanizmus účinku je založený na pôsobení v tráviacom trakte alebo v centrálnej nervovej sústave. Novinkou sú antiobezitiká fungujúce na princípe telu vlastnej látky, ktorá sa podieľa na regulácii pocitu hladu a tým aj prísunu kalórií. Ich užívaním dochádza k zníženiu energetického príjmu a následne k poklesu telesnej hmotnosti. Dostupné sú už v susedných krajinách, na Slovensku by mali byť k dispozícii od mája 2022.

Pre koho sú určené? Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor