Nemali by ste v tom byť sami. Obezita je totiž regulárna choroba ako vysoký krvný tlak či reuma, ktorú v drvivej väčšine prípadov sami nezdoláte. Chudnúť halabala a na vlastnú päsť nemusí stačiť, pretože v hre je príliš veľa. Podľa niektorých údajov s obezitou súvisí až 236 ďalších i veľmi nebezpečných chorôb. Pri priemernej ženskej výške 165 centimetrov je to aj váš prípad, už ak máte 80 kilogramov a viac. To sa týka každej štvrtej Slovenky.
„Ide nielen o ochorenia ako cukrovka druhého typu, vysoký krvný tlak, infarkty a cievne mozgové príhody, ale aj nádorové ochorenia, Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu a v súčasnosti aj infekciu COVID-19. Navyše významne zhoršuje kvalitu života, zapríčiňuje vyššiu chorobnosť a skracuje dĺžku života,“ hovorí docentka MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD., MPH, predsedníčka Obezitologickej sekcie Slovenskej diabetologickej spoločnosti.
Prvý kontakt
Čo teda s tým? Ak trpíte obezitou, mali by ste sa čím skôr obrátiť najprv na svojho všeobecného lekára pre dospelých, ktorý vám poskytne konzultáciu, predpíše liečbu alebo vás posunie k špecialistovi. „Obezita patrí do rúk lekára, ktorý zhodnotí celkový zdravotný stav, prípadné ochorenia súvisiace s obezitou a podľa toho rozhodne o ďalšom postupe vhodnom pre konkrétneho človeka,“ objasňuje ďalej obezitologička.
Lekári, všeobecní aj špecialisti majú k dispozícii viaceré možnosti farmakologickej liečby určenej na dlhodobý manažment telesnej hmotnosti u pacientov s nadhmotnosťou a obezitou. Podávajú sa v tabletách alebo injekčne podkožne a ich mechanizmus účinku je založený na pôsobení v tráviacom trakte alebo v centrálnej nervovej sústave. Novinkou sú antiobezitiká fungujúce na princípe telu vlastnej látky, ktorá sa podieľa na regulácii pocitu hladu a tým aj prísunu kalórií. Ich užívaním dochádza k zníženiu energetického príjmu a následne k poklesu telesnej hmotnosti. Dostupné sú už v susedných krajinách, na Slovensku by mali byť k dispozícii od mája 2022.
Pre koho sú určené? Pokračovanie na ďalšej strane....