MENU
novinky-a-odbornici

Lekár radí: Najlacnejší liek na zlepšenie cholesterolu. Ako sa k nemu dostanete?

Kedy ste si dali naposledy skontrolovať hladinu cholesterolu?
Novinky a odborníci

Lekár radí: Najlacnejší liek na zlepšenie cholesterolu. Ako sa k nemu dostanete?

Cholesterol nemusí byť taký strašiak a zdravotný problém, ak vieme, ako ho udržať v norme. No nie štýlom "doktor google", ale vďaka informáciám od skutočného odborníka. Čo radí?

S kardiológom a obezitológom MUDr. Ivanom Majerčákom sme sa pozreli na najčastejšie mýty o cholesterole, ktoré kolujú medzi ľuďmi. Podstatné je cholesterol neignorovať a pamätať na to, že jeho zvýšená hladina je za zbytočnými predčasnými úmrtiami na srdcovo-cievne ochorenia. Čo by mohlo pomôcť?

Tuky, ktoré si nevšímame

Nie všetky olejnaté či tukové potraviny sú zároveň aj zvyšovače cholesterolu. A na druhej strane, mnohé na pohľad nemastné potraviny cholesterol nevhodne zvyšujú. Napríklad pomerne mastný vlašský orech patrí medzi najzdravšie potraviny. Naopak skryté, ale veľmi nezdravé  tuky sú v rôznych keksíkoch, ale aj v syroch. "Pre zdravie prospešné sú skôr rastlinné tuky, teda za studena lisované oleje ako olivový alebo ľanový olej," upozorňuje MUDr. Ivan Majerčák.  

Zachráni vás cesnak?

Podľa lekára pacienti prichádzajú do jeho kardiologickej ambulancie s rôznymi chybnými informáciami o jedle: „V súvislosti s tlakom a cholesterolom je populárny asi najviac cesnak. Ten samozrejme neškodí, ale ak by som si chcel zvýšenú hladinu cholesterolu  liečiť len cesnakom, tak by som mal byť trvalo na homeoffice,“ s úsmevom konštatuje odborník. Cesnak podľa neho vôbec nemá také účinky na cholesterol, aké sa mu pripisujú.

Ako sa dá veľmi jednoducho zvýšiť dobrý cholesterol? >>>

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako odučiť trojročného syna od spoločného spania v posteli?

Mnohé deti spia v spálni s rodičmi, aj keď sú už dostatočne zrelé byť vo svojej vlastnej izbe a posteli. Je pohodlné a príjemné neopustiť rodičovskú posteľ. Presný vek sa nedá určiť. Treba nájsť správny moment, keď bude synček schopný osamostatnenia. Rozprávajte sa s ním o zmenách, ktoré očakávate. Dohodnite sa, od ktorého dňa bude spať samo v posteli. Pred odchodom do postele sa uistite, že dieťa má vytvorené všetky podmienky pre dobrý spánok. Teplý kúpeľ, dobrá knižka a objatie môžu dieťaťu pomôcť rýchlo a ľahko zaspať. Dávajte mu drobné odmeny, napríklad body za to, ak zostane vo vlastnej posteli. Problém môže nastať s príchodom mladšieho súrodenca, ktorý bude spať vo vašej posteli. Starší môže ľahko žiarliť a budete to mať ešte ťažšie. Pomôcť môže viac spoločne stráveného času počas dňa.

čítať viac

Ako často si mám umývať zuby? Môže žuvačka nahradiť čistenie?

Ideálne aspoň dvakrát denne, teda ráno a večer, pričom treba myslieť na to, že to večerné čistenie je kľúčové. Čo sa týka času, správna doba je tá, počas ktorej si dokážete zuby dôkladne vyčistiť. Niekomu stačia 3 minúty, no niektorí ľudia potrebujú 30 minút. Kontrolórom, by mal byť váš jazyk. Po vyčistení zubov si ním prejdite po všetkých plôškach zubov. Ak budú dokonale hladké, je všetko v poriadku. Žuvačka je výborné riešenie, ale hneď po jedle. Neslúži ako náhrada zubnej kefky, pretože zuby nevyčistí, no zneutralizuje pH v ústach, čo je veľmi dôležité.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor