MENU
novinky-a-odbornici

Lekár radí: Koľko liekov užívate? A vitamínov? Pozor na ich kombinácie!

Prekombinovať lieky nie je problém, ten nastane až potom.
Novinky a odborníci

Lekár radí: Koľko liekov užívate? A vitamínov? Pozor na ich kombinácie!

Ako kupovať lieky a výživové doplnky tak, aby sa vo vašom tele „nepobili“ vzájomne a ani s liekmi, ktoré užívate na predpis? Čo spraví priveľa C a D vitamínu, prečo pozor na červenú ryžu či ľubovník ? Kedy sa o nákupe v lekárni poradiť s lekárom?

Vzájomné ovplyvňovanie sa liekov a prípadné riziká aj bežne dostupných liečiv a doplnkov výživy vysvetľuje profesor MUDr. Jozef Glasa, CSc., PhD., prednosta Ústavu zdravotníckej etiky FO a ZOŠ a vedúci Katedry klinickej farmakológie LF SZU.

Vieme sami zistiť, či si dlhším užívaním voľnopredajných liekov alebo ich  kombinovaním nemôžeme poškodiť zdravie?

Voľnopredajné prípravky, ktoré si obstaráte v lekárni, by som považoval za tie bezpečnejšie. Pokiaľ ale ide o voľnopredajné lieky, lekárnik má povinnosť upozorniť vás na prípadné nebezpečenstvá, na maximálne dávkovanie, nevhodnosť kombinovania lieku s niektorými potravinami, prípadne, ak mu o tom poviete, tak aj s inými liekmi, ktoré užívate. Žiaľ, pacienti nezriedka informácie o svojej inej liečbe lekárnikovi neposkytnú, alebo na to nie je vhodný priestor či primeraná diskrétnosť. Lekárnik potom nemôže patrične poradiť.

Profesor Jozef Glasa je hepatológ, internista a klinický farmakológ.Profesor Jozef Glasa je hepatológ, internista a klinický farmakológ.
Profesor Jozef Glasa je hepatológ, internista a klinický farmakológ.
Zdroj: archív

Máme byť opatrní aj pri doplnkoch výživy?

Tie obsahujú zvyčajne pomerne malé množstvá účinných látok, takže za bežných okolností predávkovanie prakticky nehrozí. Tak je to väčšinou s fytoterapeutikami, prípravkami z rastlinnej lekárne. Napríklad účinok rozličných výťažkov z húb alebo rastlín na takzvané posilnenie imunity je minimálny, ak je vôbec nejaký. Rád by som však upozornil na všelijaké „zaručene prírodné“ a preto údajne neškodné, ale zároveň potenciálne nebezpečné prípravky, ktoré si ľudia kúpia cez internet, dostanú do daru, prípadne si prinesú z dovoleniek či z rôznych pobytov v exotickejších destináciách.

V celej Európe z roka na rok narastá počet toxických poškodení vyvolaných rôznymi rastlinnými prípravkami.
prof. J. Glasa

Myslíte prípravky, ktoré nie sú z našich lekární? V čom sú problematické?

Môžu obsahovať skutočne účinné látky! V exotických krajinách ich miestni ľudia vedia používať i dávkovať, ale v našich podmienkach sa neskúsený, nedostatočne informovaný používateľ môže, v dobrej viere v neškodnosť „prírodných“ čajov alebo iných prípravkov, ľahko predávkovať. V celej Európe z roka na rok narastá počet toxických poškodení vyvolaných rôznymi rastlinnými prípravkami. Osobitne ide o poškodenia pečene, ktorá je najviac zodpovedná za odbúravanie cudzorodých látok. Navyše, prípravky prinesené zo zahraničia alebo z neregulovaného internetového predaja nemusia prejsť žiadnou kontrolou.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor