MENU
novinky-a-odbornici

Lekár radí: Horšie sa vám dýcha? Problém je TOTO v nose

Niekedy napovie ja pohľad do zrkadla
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Lekár radí: Horšie sa vám dýcha? Problém je TOTO v nose

Hoci to zvonku často nie je vidno, väčšina z nás má vybočenú nosovú priehradku. Časti ľudí to spôsobuje dýchacie problémy, niekomu aj estetické. Čo s tým?

Vybočenú nosovú priehradku má najmenej osemdesiat percent dospelých, no len približne štvrtina z nich má preto ťažkosti,“ vraví plastický chirurg MUDr. Martin Boháč.Príčinou vybočenej nosovej priehradky sú najmä vývinové chyby, ďalej úrazy nosa a občas aj plastická operácia nosa – rinoplastika. Ak je vybočenie výrazné, môže spôsobovať aj estetický problém, napríklad vybočenie alebo deformáciu kolumely, čiže koženej priehradky medzi nosnými dierkami, alebo posun nosovej špičky či celej osi nosa,“ konštatuje odborník.

Chrápanie aj zápal

Vybočená nosová priehradka, aj keď to zvonku nemusí byť vidno, dokáže spôsobiť viaceré zdravotné ťažkosti. „Ide najmä o zhoršené dýchanie nosom, môže prispievať k rozvoju chrápania, ovplyvňovať prácu sliznice nosových mušlí a spôsobovať jej  opuch, narúšať fungovanie systému nosová dutina - prinosové dutiny. Vybočená priehradka môže ďalej zhoršovať čistenie prinosových dutín, v dôsledku čoho sa u niektorých ľudí vytvorí až ich chronický zápal, a to najmä na strane, do ktorej je priehradka vybočená,“ popisuje komplikácie otorinolaryngológ MUDr. Branislav Lorenc. K lekárovi vás môžu priviesť ťažkosti ako nešpecifikovaná bolesť hlavy, tupé bolesti v oblasti čela, koreňa nosa či líca, prípadne zatekanie hlienov z nosa do hrdla.

Rýchly a účinný zákork

Operácia čisto nosovej priehradky sa vykonáva v celkovej anestézii, trvá väčšinou necelú hodinu a býva zakončená nasadením dlahy a vložením tamponády do oboch nosných dierok. Hojenie býva rýchle, treba však rátať s tým, že týždeň až desať dní sa vám nosom nebude dýchať dobre. Komplikácie nebývajú časté a ak vzniknú, nezvyknú byť závažné,“ popisuje zákrok doktor Boháč. Niekedy sa robí kombinovaný zákrok aj s korekciou vonkajšej časti nosa. „Nos je dosť výrazným elementom, ktorý vplýva na vnímanie harmónie tváre, respektíve jej profilu. Preto veľakrát okrem korekcie nosa - v rámci profiloplastiky - realizujeme aj korekciu brady či líc. Ale aj korekcia len výrazne vybočenenej priehradky vie ovplyvniť tvar nosovej špičky alebo kolumely. Dĺžka výkonu je vtedy závislá na zvolenej operačnej technike a operácia trvá približne od jednej do troch hodín.“

Čo je nosová priehradka?

Nosová priehradka rozdeľuje nosovú dutinu na dve polovice a za normálneho stavu sa nachádza približne v jej strede. Je zložená z kostnej a chrupkovej časti a pokrýva ju sliznica. Počas rastu dochádza u väčšiny z nás k vybočeniu nosovej priehradky. To môže sťažiť dýchanie a zvýšiť riziko infekcií dutín. Náprava je len chirurgická.

Toto treba odlíšiť

Niektoré diagnózy majú podobné príznaky ako vybočená nosová priehradka. Zhoršená priechodnosť nosa môže byť spôsobená aj nádorovými chorobami v tejto oblasti, vrodenými chybami mimo nosovej priehradky, nosovými polypmi, ktoré vznikajú na podklade alergie a chronickej nádchy. U detských pacientov môže ísť o zväčšenú nosnú mandľu, čiže adenoidné vegetácie.

Rinoplastika a septoplastika

Niektoré deformácie nosa môžu byť pre zlú priechodnosť nosných dierok aj príčinou dýchacích problémov. Ak sa rozhodnete pre plastickú operáciu nosa, rinoplastiku, stane sa záležitosťou nielen estetickou, ale tiež funkčnou, pretože lekár vám zároveň vykoná tiež septoplastiku, operáciu vybočenej nosovej prepážky. Dolná veková hranica podstúpenia rinoplastiky je daná ukončením rastu hlavne kostry tváre a čeľustného oblúka. Horná hranica veku nie je obmedzená. Významná je však elasticita kože, ktorá sa musí úplne prispôsobiť novému tvaru nosa. Operačný rez je vedený spravidla v nosných dierkach a nie je viditeľný.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor