MENU
novinky-a-odbornici

Prečo v tehotenstve hrozia hemoroidy? Existuje prevencia? Ako ich liečiť?

Tehotenstvo prináša aj problémy, často sú to hemoroidy.
Novinky a odborníci

Prečo v tehotenstve hrozia hemoroidy? Existuje prevencia? Ako ich liečiť?

Zlatá žila patrí k častým problémom, ktoré sa objavia už počas tehotenstva a ešte sa zhoršia po pôrode. Skúsený chirurg radí, aké máte možnosti prevencie a ako ich liečiť.

Hemoroidy, ľudovo nazývané „zlatá žila“, sú opuchnuté a zapálené žily v konečníku. Prvými príznakmi zvykne byť svrbenie a pálenie v oblasti konečníka, pridružiť sa môže výrazný nekomfort, krvácanie, bolesti, vyklenutie konečníka, ale dokonca aj nafukovanie či poruchy vyprázdňovania.

Prečo je tehotenstvo rizikový faktor?

Počas tehotenstva je telo vystavené nadmernej záťaži. Okrem iného sú vyššie nároky kladené aj na cievy.  A práve z tohto dôvodu je u tehotných žien veľmi častý výskyt hemoroidov. Ďalšími priťažujúcimi faktormi sú zväčšujúci sa tlak maternice na konečník a tehotenská zápcha. Podľa štatistík ňou trpí takmer polovica tehotných žien. Dôvodom sú tehotenské hormóny, ktoré oslabujú napätie svalstva čriev a tým spomaľujú pohyb stravy v tráviacom systéme. Zápcha núti budúcu mamičku vyvíjať väčší tlak pri vytlačení stolice, čo negatívne vplýva na hemoroidy. Samotný pôrod a veľké tlaky s ním spojené, sú často dôvodom definitívneho vzniku či zhoršenia hemoroidov.

Existuje prevencia zlatej žily?

Skúsený chirurg MUDr. Július Muranský, MPH odporúča v prvom rade konzumovať jedlá s vysokým obsahom vlákniny. Patria k nim napr. ovsené vločky, jablká, čučoriedky, sušené slivky a zeleninové šaláty. Dôležitý je dostatočný pitný režim, ideálne okolo 2,5 - 3 litrov tekutín denne. "Priaznivo pôsobí aj dostatočná pohybová aktivita, stačí aspoň pomalá 30-minútová prechádzka na čerstvom vzduchu. Pomáha aj polohovanie – pacientka si ľahne na chrbát, zdvihne nohy a oprie ich vysoko o stenu," radí lekár. V rámci prevencie je podľa neho ale ideálna kombinácia všetkých spomenutých odporúčaní.

Ktorý stupeň máte?

Hemoroidy sa zvyknú deliť na 4 štádiá či stupne:
1. stupeň – občasné krvácanie a pocit diskomfortu v oblasti konečníka
2. stupeň – pravidelné krvácanie po stolici, pocit vlhkosti, pálenia a svrbenia konečníka, vyklenutie hemoroidov po stolici, ktoré sa samovoľne vráti späť do konečníka
3. stupeň – časté pravidelné krvácanie, pálenie, svrbenie, bolesti a pocit vlhkosti v oblasti konečníka, vyklenutie hemoroidov po stolici, hemoroidy si pacient musí naspäť zatlačiť prstami
4. stupeň – trvalé vyklenutie hemoroidov bez možnosti zatlačenia do konečníka, okrem toho pocit vlhkosti, svrbenia, pálenia, krvácanie a môže byť aj bolesť.

V tehotenstve a po pôrode ide najčastejšie o vnútorné hemoroidy. Aj keď nie sú viditeľné, dokážu poriadne potrápiť. Prítomnosť vnútorných hemoroidov vie zistiť lekár pri vyšetrení konečníka. Trvá len pár minút a je bezbolestné. Skúsený špecialista vie po vyšetrení určiť diagnózu a odporučiť najvhodnejšiu metódu liečby.

Riešiť hemoroidy už v tehotenstve?

Počas tehotenstva sa dajú hemoroidy liečiť konzervatívne, pomocou mastičiek, glycerínových čípkov, homeopatík a úpravou stravy bohatej na vlákninu. Zákroky sa robia len v prípade nutnosti, nakoľko pri nich hrozí tzv. Vágový reflex. Ten vzniká v dôsledku podráždenia konečníka a vyvoláva spomalenie funkcií srdca u matky aj plodu.

Riešenie zlatej žily zákrokom u lekára je lepšie nechať na čas po pôrode. Väčšinou si treba odstriekať mliečko do zásoby na 1 deň a podstúpiť niektorý zo zákrokov, ktorých je na výber viacero.

Ktoré metódy sú rýchle a šetrné?

"Najlepšie skúsenosti mám jednoznačne s laserovou liečbou, ktorá umožňuje vyliečiť hemoroidy v II.-IV. štádiu, vrátane krvácajúcich hemoroidov," vraví doktor Muranský. Laserová operácia trvá do 30 minút a môže sa robiť aj v lokálnej anestézii. Nevyžaduje sa hospitalizácia, takže sa dá hneď vrátiť domov k dieťatku. Hneď po zákroku zmenšia hemoroidy svoj objem až o 40% a k úplnému ústupu dochádza do 6 týždňov. Po zákroku väčšina pacientiek nepotrebuje užívať vôbec žiadne lieky proti bolesti, takže starostlivosť o dieťatko nie je ovplyvnená medikáciou.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor