MENU
novinky-a-odbornici

Prečo v tehotenstve hrozia hemoroidy? Existuje prevencia? Ako ich liečiť?

Tehotenstvo prináša aj problémy, často sú to hemoroidy.
Novinky a odborníci

Prečo v tehotenstve hrozia hemoroidy? Existuje prevencia? Ako ich liečiť?

Zlatá žila patrí k častým problémom, ktoré sa objavia už počas tehotenstva a ešte sa zhoršia po pôrode. Skúsený chirurg radí, aké máte možnosti prevencie a ako ich liečiť.

Hemoroidy, ľudovo nazývané „zlatá žila“, sú opuchnuté a zapálené žily v konečníku. Prvými príznakmi zvykne byť svrbenie a pálenie v oblasti konečníka, pridružiť sa môže výrazný nekomfort, krvácanie, bolesti, vyklenutie konečníka, ale dokonca aj nafukovanie či poruchy vyprázdňovania.

Prečo je tehotenstvo rizikový faktor?

Počas tehotenstva je telo vystavené nadmernej záťaži. Okrem iného sú vyššie nároky kladené aj na cievy.  A práve z tohto dôvodu je u tehotných žien veľmi častý výskyt hemoroidov. Ďalšími priťažujúcimi faktormi sú zväčšujúci sa tlak maternice na konečník a tehotenská zápcha. Podľa štatistík ňou trpí takmer polovica tehotných žien. Dôvodom sú tehotenské hormóny, ktoré oslabujú napätie svalstva čriev a tým spomaľujú pohyb stravy v tráviacom systéme. Zápcha núti budúcu mamičku vyvíjať väčší tlak pri vytlačení stolice, čo negatívne vplýva na hemoroidy. Samotný pôrod a veľké tlaky s ním spojené, sú často dôvodom definitívneho vzniku či zhoršenia hemoroidov.

Existuje prevencia zlatej žily?

Skúsený chirurg MUDr. Július Muranský, MPH odporúča v prvom rade konzumovať jedlá s vysokým obsahom vlákniny. Patria k nim napr. ovsené vločky, jablká, čučoriedky, sušené slivky a zeleninové šaláty. Dôležitý je dostatočný pitný režim, ideálne okolo 2,5 - 3 litrov tekutín denne. "Priaznivo pôsobí aj dostatočná pohybová aktivita, stačí aspoň pomalá 30-minútová prechádzka na čerstvom vzduchu. Pomáha aj polohovanie – pacientka si ľahne na chrbát, zdvihne nohy a oprie ich vysoko o stenu," radí lekár. V rámci prevencie je podľa neho ale ideálna kombinácia všetkých spomenutých odporúčaní.

Ktorý stupeň máte?

Hemoroidy sa zvyknú deliť na 4 štádiá či stupne:
1. stupeň – občasné krvácanie a pocit diskomfortu v oblasti konečníka
2. stupeň – pravidelné krvácanie po stolici, pocit vlhkosti, pálenia a svrbenia konečníka, vyklenutie hemoroidov po stolici, ktoré sa samovoľne vráti späť do konečníka
3. stupeň – časté pravidelné krvácanie, pálenie, svrbenie, bolesti a pocit vlhkosti v oblasti konečníka, vyklenutie hemoroidov po stolici, hemoroidy si pacient musí naspäť zatlačiť prstami
4. stupeň – trvalé vyklenutie hemoroidov bez možnosti zatlačenia do konečníka, okrem toho pocit vlhkosti, svrbenia, pálenia, krvácanie a môže byť aj bolesť.

V tehotenstve a po pôrode ide najčastejšie o vnútorné hemoroidy. Aj keď nie sú viditeľné, dokážu poriadne potrápiť. Prítomnosť vnútorných hemoroidov vie zistiť lekár pri vyšetrení konečníka. Trvá len pár minút a je bezbolestné. Skúsený špecialista vie po vyšetrení určiť diagnózu a odporučiť najvhodnejšiu metódu liečby.

Riešiť hemoroidy už v tehotenstve?

Počas tehotenstva sa dajú hemoroidy liečiť konzervatívne, pomocou mastičiek, glycerínových čípkov, homeopatík a úpravou stravy bohatej na vlákninu. Zákroky sa robia len v prípade nutnosti, nakoľko pri nich hrozí tzv. Vágový reflex. Ten vzniká v dôsledku podráždenia konečníka a vyvoláva spomalenie funkcií srdca u matky aj plodu.

Riešenie zlatej žily zákrokom u lekára je lepšie nechať na čas po pôrode. Väčšinou si treba odstriekať mliečko do zásoby na 1 deň a podstúpiť niektorý zo zákrokov, ktorých je na výber viacero.

Ktoré metódy sú rýchle a šetrné?

"Najlepšie skúsenosti mám jednoznačne s laserovou liečbou, ktorá umožňuje vyliečiť hemoroidy v II.-IV. štádiu, vrátane krvácajúcich hemoroidov," vraví doktor Muranský. Laserová operácia trvá do 30 minút a môže sa robiť aj v lokálnej anestézii. Nevyžaduje sa hospitalizácia, takže sa dá hneď vrátiť domov k dieťatku. Hneď po zákroku zmenšia hemoroidy svoj objem až o 40% a k úplnému ústupu dochádza do 6 týždňov. Po zákroku väčšina pacientiek nepotrebuje užívať vôbec žiadne lieky proti bolesti, takže starostlivosť o dieťatko nie je ovplyvnená medikáciou.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia