Hemoroidy, ľudovo nazývané „zlatá žila“, sú opuchnuté a zapálené žily v konečníku. Prvými príznakmi zvykne byť svrbenie a pálenie v oblasti konečníka, pridružiť sa môže výrazný nekomfort, krvácanie, bolesti, vyklenutie konečníka, ale dokonca aj nafukovanie či poruchy vyprázdňovania.
Prečo je tehotenstvo rizikový faktor?
Počas tehotenstva je telo vystavené nadmernej záťaži. Okrem iného sú vyššie nároky kladené aj na cievy. A práve z tohto dôvodu je u tehotných žien veľmi častý výskyt hemoroidov. Ďalšími priťažujúcimi faktormi sú zväčšujúci sa tlak maternice na konečník a tehotenská zápcha. Podľa štatistík ňou trpí takmer polovica tehotných žien. Dôvodom sú tehotenské hormóny, ktoré oslabujú napätie svalstva čriev a tým spomaľujú pohyb stravy v tráviacom systéme. Zápcha núti budúcu mamičku vyvíjať väčší tlak pri vytlačení stolice, čo negatívne vplýva na hemoroidy. Samotný pôrod a veľké tlaky s ním spojené, sú často dôvodom definitívneho vzniku či zhoršenia hemoroidov.
Existuje prevencia zlatej žily?
Skúsený chirurg MUDr. Július Muranský, MPH odporúča v prvom rade konzumovať jedlá s vysokým obsahom vlákniny. Patria k nim napr. ovsené vločky, jablká, čučoriedky, sušené slivky a zeleninové šaláty. Dôležitý je dostatočný pitný režim, ideálne okolo 2,5 - 3 litrov tekutín denne. "Priaznivo pôsobí aj dostatočná pohybová aktivita, stačí aspoň pomalá 30-minútová prechádzka na čerstvom vzduchu. Pomáha aj polohovanie – pacientka si ľahne na chrbát, zdvihne nohy a oprie ich vysoko o stenu," radí lekár. V rámci prevencie je podľa neho ale ideálna kombinácia všetkých spomenutých odporúčaní.
Ktorý stupeň máte?
Hemoroidy sa zvyknú deliť na 4 štádiá či stupne:
1. stupeň – občasné krvácanie a pocit diskomfortu v oblasti konečníka
2. stupeň – pravidelné krvácanie po stolici, pocit vlhkosti, pálenia a svrbenia konečníka, vyklenutie hemoroidov po stolici, ktoré sa samovoľne vráti späť do konečníka
3. stupeň – časté pravidelné krvácanie, pálenie, svrbenie, bolesti a pocit vlhkosti v oblasti konečníka, vyklenutie hemoroidov po stolici, hemoroidy si pacient musí naspäť zatlačiť prstami
4. stupeň – trvalé vyklenutie hemoroidov bez možnosti zatlačenia do konečníka, okrem toho pocit vlhkosti, svrbenia, pálenia, krvácanie a môže byť aj bolesť.
V tehotenstve a po pôrode ide najčastejšie o vnútorné hemoroidy. Aj keď nie sú viditeľné, dokážu poriadne potrápiť. Prítomnosť vnútorných hemoroidov vie zistiť lekár pri vyšetrení konečníka. Trvá len pár minút a je bezbolestné. Skúsený špecialista vie po vyšetrení určiť diagnózu a odporučiť najvhodnejšiu metódu liečby.
Riešiť hemoroidy už v tehotenstve?
Počas tehotenstva sa dajú hemoroidy liečiť konzervatívne, pomocou mastičiek, glycerínových čípkov, homeopatík a úpravou stravy bohatej na vlákninu. Zákroky sa robia len v prípade nutnosti, nakoľko pri nich hrozí tzv. Vágový reflex. Ten vzniká v dôsledku podráždenia konečníka a vyvoláva spomalenie funkcií srdca u matky aj plodu.
Riešenie zlatej žily zákrokom u lekára je lepšie nechať na čas po pôrode. Väčšinou si treba odstriekať mliečko do zásoby na 1 deň a podstúpiť niektorý zo zákrokov, ktorých je na výber viacero.
Ktoré metódy sú rýchle a šetrné?
"Najlepšie skúsenosti mám jednoznačne s laserovou liečbou, ktorá umožňuje vyliečiť hemoroidy v II.-IV. štádiu, vrátane krvácajúcich hemoroidov," vraví doktor Muranský. Laserová operácia trvá do 30 minút a môže sa robiť aj v lokálnej anestézii. Nevyžaduje sa hospitalizácia, takže sa dá hneď vrátiť domov k dieťatku. Hneď po zákroku zmenšia hemoroidy svoj objem až o 40% a k úplnému ústupu dochádza do 6 týždňov. Po zákroku väčšina pacientiek nepotrebuje užívať vôbec žiadne lieky proti bolesti, takže starostlivosť o dieťatko nie je ovplyvnená medikáciou.