MENU
novinky-a-odbornici

Lekár radí: Ako je to s milovaním po konizácii krčka maternice?

Beautiful,Blond,Girl,Is,Consulting,With,Gynecologist
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Lekár radí: Ako je to s milovaním po konizácii krčka maternice?

Odporúčal vám lekár konizáciu krčka maternice? O aký zákrok ide a aké riziká so sebou prináša?

Bolesť v podbruší a krvácanie Renátu po operačnom zákroku krčka maternice prekvapili. Hoci ju lekárka upozornila na výtok, ktorý sa po pár dňoch zvykne objaviť, obávala sa väčších komplikácií. Nevedela, či je to v poriadku a čo presne má robiť, obrátila sa na nás. „Má zmysel dať sa ešte očkovať proti HPV? Ako dlho po konizácií nemôžem mať sex? Aký je najlepší liek na imunitu po operácii? Trápia ma často angíny i zápaly močových ciest," zdôverila sa nám v emaile. Opýtali sme sa odborníka.

Musím ísť pod nôž?

Konizácia je chirurgický zákrok, pri ktorom sa z krčka maternice odstráni malá kužeľovitá časť tkaniva. Najčastejšie sa vykonáva z dôvodu prekanceróz, čo sú prednádorové stavy. Tie majú na svedomí najmä ľudské papiloma vírusy (HPV). Problémy sa neprejavia žiadnymi príznakmi a odhalí ich iba vyšetrenie u gynekológa. „Navštíviť ho je potrebné aj v prípade opakovaného špinenia či krvácania po pohlavnom styku alebo výtoku z pošvy, ktorý nereaguje na liečbu,“ upozorňuje gynekológ Tomáš Danys.

Súčasťou bežnej preventívnej prehliadky u gynekológa je aj cytologický ster z krčka maternice.Súčasťou bežnej preventívnej prehliadky u gynekológa je aj cytologický ster z krčka maternice.
Súčasťou bežnej preventívnej prehliadky u gynekológa je aj cytologický ster z krčka maternice.
Zdroj: Shutterstock

Operáciu krčka maternice vám lekár odporúča na základe viacerých vyšetrení. Prvým z nich je cytologický rozbor steru, ktorý je súčasťou každej preventívnej prehliadky. Ak výsledky naznačia nežiaduce zmeny v tkanive krčka maternice, je potrebné absolvovať biopsiu. Tá môže ešte presnejšie ur čiť rozsah zmeny a stupňa postihnutia.

„Stratégia liečby prednádorových stavov závisí od viacerých faktorov, najmä od kolposkopického, cytologického, prípadne histopatologického nálezu. Do úvahy sa vždy berie aj vek pacientky, predchádzajúce tehotenstvá, pôrody, želanie otehotnieť v budúcnosti či aktuálne tehotenstvo, prítomnosť zápalu a predchádzajúce cytologické nálezy,“ vysvetľuje ženský lekár.

Za a proti

„Na jednej strane, nesprávna liečba môže zvýšiť riziko neskoršieho vzniku rakoviny krčka maternice, na druhej strane zbytočná operácia môže viesť k neskorším komplikáciám s otehotnením a pôrodom,“ objasňuje výhody a riziká zákroku gynekológ.

V ambulancii sa dnes neraz stretáva so ženami, ktoré odkladajú tehotenstvo na 30 či 35 rokov a majú diagnostikované prednádorové stavy krčka maternice. Práve u nich, ak je to možné, sa snaží operácii vyhnúť. „Ak nie je konizácia nevyhnutná, je
možná aplikácia rôznych preparátov vo forme vaginálneho gélu na krček maternice.“ Používať by sa mali niekoľko mesiacov a aj keď sú voľnopredajné, o ich užívaní sa vždy poraďte s gynekológom.

„Odporúča sa aj výživový doplnok s účinnou látkou indol-3-karbinol, ktorý má priaznivý vplyv v procese vzniku rakoviny, prevencie lézií krčka maternice a aj cýst a nádorov prsníka,“ dodáva.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor