MENU
novinky-a-odbornici

Lekár radí: Ak spravíte TOTO, krvný tlak klesne bez liekov!

Na zníženie krvného tlaku stačí skutočne len Verdi!
Novinky a odborníci

Lekár radí: Ak spravíte TOTO, krvný tlak klesne bez liekov!

Namiesto tabletiek odporúča známy slovenský kardiológ na zníženie krvného tlaku čosi celkom nečakané. Funguje to po celom svete, tak prečo nie aj u vás?

Vedci odhalili, že existuje univerzálna hudobná skladba, ktorá má neuveriteľne upokojujúci a antistresový účinok na všetkých bez rozdielu veku, pohlavia či preferencií v muzike.

Zníži tlak bez liekov

Keď mal Giusepe Verdi 29 rokov, dostal sa do ťažkej depresie. Zomrela mu manželka, dve deti, a on mal pocit, že už nič neskomponuje. A vtedy dostal ponuku zložiť hudbu k Nabuchonodozorovi,“ rozpráva profesor MUDr. Viliam Bada, CSc., internista, kardiológ a odborník na prevenciu chorôb srdca a ciev. Súčasťou opery Nabucco je aj známy Zbor Židov, presnejšie „Va pensiero, sull´ ali dorate“. Kto si vypočuje túto Verdiho skladbu, sa podľa profesora Badu doslova zresetuje ako počítač a zníži sa mu krvný tlak. „Miesto toho, aby ste užívali tabletky, platili za ne doplatky a nadávali na lekárov, stačí si vypočuť Va pensiero, sull´ ali dorate,“ smeje sa náš svetovo uznávaný odborník.

Spomalí srdce a upokojí

Ako profesor Bada vysvetľuje, tempo tejto hymnickej skladby sa približuje takzvaným Mayerovým vlnám, ktoré sú prirodzenou vibráciou cievnej steny a harmonizujú náš vegetatívny nervový systém. Jeho vyváženosť hrá kľúčovú úlohu pri srdcovo-cievnych problémoch. „V prípade Nabucca je pozoruhodné opakované striedanie mohutného kreščenda a dekreščenda pripomínajúc ‚resetovanie počítača‘. Finálnym produktom celej skladby je pokles krvného tlaku a pokles pulzu, celkové relaxovanie, spomalenie dychu, pozitívne preladenie a uspokojenie,“ popisuje účinok vypočutia si Verdiho Zboru Židov lekár a dodáva: „Mnohí už dávno používali túto skladbu ako spoľahlivý prostriedok na upokojenie mysle a spomalenie srdca.“ 

Vyskúšajte, či Verdi zaberie aj vám:

Alternatíva pre akčnejších

Ak takéto monumentálne zbory nemusíte, pustite si veselšiu Verdiho operu La traviata, konkrétne duet Alfreda a Violetty „Libiamo ne´ lieti calici“. Aj táto skladba má veľmi pomalé frázovanie s takým hudobným tempom, že sa približuje k Mayerovým vlnám a dokonale upokojí vaše srdce.

Táto hudba je fakt topka:

Heavy metal nie!

A ak máte svoje srdce a nervy radi, profesor Bada radí nepúšťať si heavy metal, ktorý je „absolútne bláznivý, s vysokým tempom a veľmi hlučný“. Heavymetalový koncert dokáže podľa kardiológa odštartovať srdcové fibrilácie, ktorých výsledkom môže byť až porážka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor