MENU
novinky-a-odbornici

Lekár: S preležaninami môžete hniť zaživa aj celý rok

Preležaniny môžu vzniknúť veľmi rýchlo, už za pár dní.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Lekár: S preležaninami môžete hniť zaživa aj celý rok

Poškodenie pokožky je veľmi rýchly proces a ku vzniku preležaniny môže dôjsť aj za pár dní. Ak dekubit zanedbáte či nezvládnete, človek začne na posteli doslova hniť zaživa, varuje lekár. Ako postupovať pri ležiacom pacientovi?

Ak človek necíti, že ho niečo tlačí, alebo ak nie je schopný sám sa na lôžku otáčať, dekubit vznikne veľmi ľahko. Jeho prechod od prvého po štvrté štádium závisí od toho, v akom zdravotnom stave človek je. U staršieho pacienta s ďalšími pridruženými diagnózami ako sú srdcovo-cievne, cukrovka, pľúcne, neurologické či po cievnej príhode to môže byť v priebehu pár dní,“ konštatujeMUDr. Marián Rošák, chirurgso zameraním na septické rany z Kliniky úrazovej chirurgie UN L. Pasteura v Košiciach.

Náplasti sú potrebné od začiatku

Stav aj malého miesta vyzerajúceho ako obyčajný otlak sa začne rýchlo zhoršovať, preto treba podľa lekára od prvej chvíle ležiaceho pacienta správne manažovať. „Najmä polohovať a používať antidekubitárne pomôcky ako podložky, matrace a špeciálne náplasti. Pri použití takejto náplasti môže pacient ležať aj na dekubite 1.stupňa bez toho, aby sa mu zhoršoval, lebo tlak, ktorý v ohrozenom mieste pôsobí, náplasti rozkladajú,“ vraví odborník. Žiaľ, v rámci prevencie vám ich na Slovensku lekár predpísať nemôže, musíte ich kúpiť

Pritom u staršieho pacienta, ktorý sa z nejakých dôvodov stane imobilný, je pravdepodobnosť vzniku dekubitu dosť veľká. Už vtedy by sa mali preventívne používať náplasti. Ale nerobí sa to. V lekárni vám ich síce predajú aj bez predpisu, ale nie sú lacné. Jedna s veľkosťou na sakrálnu oblasť vyjde asi na desať eur a nalepená môže byť 24 hodín, takže za mesiac sú to tri stovky,“ konštatuje lekár.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor