MENU
Novinky a odborníci

Lekár: Pred operáciou brucha sa naučte správne dýchať

Naučíte nás teda, čo by sme mali robiť po operácii?

Bezprostredne po operácii sa ako pacient nachádzate na jednotke intenzívnej starostlivosti a neskôr ste preložení na oddelenie. Už v tomto období môžete vykonávať cievne cvičenia, rozdýchanie sa po intubácii, lymfatické dýchanie v ľahu na chrbte. Vysvetlíme vám, ako vstávať z lôžka, ako si pridržať rany pri pohybe, ako sa polohovať pre úľavu od bolesti.

Spomenuli ste autoterapiu, čo ste tým mysleli?

Každé dve-tri hodiny je vhodné vykonávať lymfatické dýchanie a jemné hladenie a masírovanie okolia rán a lymfatických uzlín. Ako autoterapia sa môže využiť aj masáž prúdom vody pri sprchovaní okolia rán a lymfatických uzlín či kefkovanie. Naučíme vás tiež, ako si môže nalepiť cross tejp. Neskôr pridávame cviky na aktiváciu svalov „core“ a hlbokého stabilizačného systému. Po dvoch-troch týždňoch po operácii je vhodné osobné stretnutie.  

SPÄŤ
3/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor