MENU
Novinky a odborníci

Lekár: Pred operáciou brucha sa naučte správne dýchať

Ako dlho vopred je vhodné prísť a čo nás klientov naučíte?

Ak máte pridružené aj iné problémy pohybového systému, napríklad bolesti v chrbtici, nohách, kĺboch, dysfunkciu svalov panvového dna, jazvy po starších operáciách, inkontinenciu a podobne, ideálne je navštíviť fyzioterapeuta po lekárskych konzultáciách a vyšetreniach. Fyzioterapeut vám spraví komplexné vyšetrenie pohybového systému, ktoré často ozrejmí mnohé súvislosti spojené s ochorením alebo dysfunkciou, pre ktorú máte operácia plánovanú. Na základe vyšetrení zaháji fyzioterapiu, vďaka ktorej môže byť výsledok vašej operácie efektívnejší a pooperačná regenerácia a rehabilitácia rýchlejšia. Budete inštruovaní a edukovaní o tom, ako môžete pracovať so svojím telom bezprostredne po operácii, krok po kroku, od techník na podporu hojenia, až po jednoduché dýchacie cvičenia, mobilizáciu a ošetrenie jaziev, svalovú koaktiváciu až po doporučenia pri aktivitách v bežnom živote a návrat k práci a športu.

Okrem iného nacvičujete lymfatické dýchanie. O čo ide?

Hlavnou funkciou lymfatického systému je  imunitná funkcia, ktorú je po brušnej operácii potrebné podporiť, aby sme zabránili komplikáciám vo forme infekcií a zároveň pomohli dostať hojace látky k poškodeným bunkám. Lymfa tiež odvádza z vášho tela škodlivé produkty metabolizmu a tkanivový mok do krvi, čím zmenšuje opuch. Ak lymfatický systém nefunguje správne, dochádza k nahromadeniu lymfy v podkoží – lymfedému. Na začiatku môže byť opuch nepatrný, ale postupne sa zväčšuje. Pohyb lymfy je zabezpečený sťahovaním hladkej svaloviny v stene lymfatických ciev, dýchacími pohybmi, peristaltikou čriev, ale najdôležitejší význam má sťahovanie okolitých kostrových svalov. Preto u ležiacich pacientov a u pacientov po brušných operáciách je jeho podpora veľmi dôležitá. Toto je úlohou lymfatického dýchania. Dôležitá je aj  lymfodrenáž, ktorá nielen posilňuje lymfatický systém ale je aj prevenciou celulitídy. Môžete ju vykonávať aj ako autoterapiu.

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor