MENU
novinky-a-odbornici

Lekár: Pred operáciou brucha sa naučte správne dýchať

abdominoplastika
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Lekár: Pred operáciou brucha sa naučte správne dýchať

Nespoliehajte sa, že vaše nedokonalosti dokonalo odstráni plastický chirurg. Aby bol výsledok operácie tip top, pomôcť musíte aj vy.

Operácia previsnutej kože na bruchu je vhodná pri rôznych stupňoch poklesu kože a podkožia brucha. „Najčastejšie sa s touto diagnózou stretávame u klientov po razantnejšej redukcii hmotnosti a u žien tiež po pôrode. Súčasťou výkonu, pri ktorom sa odstraňuje nadbytočná koža s podkožím, môže byť aj korekcia rozostupu priamych brušných svalov, čo je najmä u žien po pôrode pomerne časté. Výsledkom je spevnenie rozostúpených brušných svalov a zastavenie procesu ďalšieho povoľovania brušnej steny. Abdominoplastika je tiež alternatíva pre mužov, ktorí boli v niektorom období svojho života obézni a po úbytku váhy im zostala prebytočná koža v brušnej oblasti,“ hovorí plastický chirurg Martin Boháč o zákroku, pred ktorým je vhodné navštíviť fyzioterapeutickú kliniku a naučiť sa správny postup pooperačnej rehabilitácie.

Pred absolvovaním spomínaných zákrokov je prospešné, aby ste si už vopred osvojili správne dýchacie a pohybové stereotypy, správne využívanie vnútrobrušného tlaku a aktiváciu hlbokého stabilizačného systému. Takýmto spôsobom budete pripravenejší nastúpiť na pooperačnú rehabilitáciu a priaznivo tak ovplyvníte rekonvalescenciu, ako aj udržanie dlhodobého výsledku po operácii,“ vysvetľuje odborník. Čo sa na fyzioterapeutickej  klinike naučíte vysvetľuje fyzioterapeutka Zuzana Woleková.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor