MENU
novinky-a-odbornici

Lekár: Pred operáciou brucha sa naučte správne dýchať

abdominoplastika
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Lekár: Pred operáciou brucha sa naučte správne dýchať

Nespoliehajte sa, že vaše nedokonalosti dokonalo odstráni plastický chirurg. Aby bol výsledok operácie tip top, pomôcť musíte aj vy.

Operácia previsnutej kože na bruchu je vhodná pri rôznych stupňoch poklesu kože a podkožia brucha. „Najčastejšie sa s touto diagnózou stretávame u klientov po razantnejšej redukcii hmotnosti a u žien tiež po pôrode. Súčasťou výkonu, pri ktorom sa odstraňuje nadbytočná koža s podkožím, môže byť aj korekcia rozostupu priamych brušných svalov, čo je najmä u žien po pôrode pomerne časté. Výsledkom je spevnenie rozostúpených brušných svalov a zastavenie procesu ďalšieho povoľovania brušnej steny. Abdominoplastika je tiež alternatíva pre mužov, ktorí boli v niektorom období svojho života obézni a po úbytku váhy im zostala prebytočná koža v brušnej oblasti,“ hovorí plastický chirurg Martin Boháč o zákroku, pred ktorým je vhodné navštíviť fyzioterapeutickú kliniku a naučiť sa správny postup pooperačnej rehabilitácie.

Pred absolvovaním spomínaných zákrokov je prospešné, aby ste si už vopred osvojili správne dýchacie a pohybové stereotypy, správne využívanie vnútrobrušného tlaku a aktiváciu hlbokého stabilizačného systému. Takýmto spôsobom budete pripravenejší nastúpiť na pooperačnú rehabilitáciu a priaznivo tak ovplyvníte rekonvalescenciu, ako aj udržanie dlhodobého výsledku po operácii,“ vysvetľuje odborník. Čo sa na fyzioterapeutickej  klinike naučíte vysvetľuje fyzioterapeutka Zuzana Woleková.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor