MENU
novinky-a-odbornici

Lekár: Ochorenia sietnice vás môžu obrať o zrak, čo robiť?

Ochorenia očnej sietnice nebolia ale môžu vás obrať o zrak.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Lekár: Ochorenia sietnice vás môžu obrať o zrak, čo robiť?

Akékoľvek poškodenie očnej sietnice má výrazný vplyv na kvalitu nášho videnia. Zákernosť jej ochorení spočíva v ich pomalom a tichom nástupe.

Jednou zo súčastí nášho oka a hlavným orgánom nášho zraku je očná sietnica. Prestavuje svetlocitlivé nervové tkanivo, ktoré ako koberec vystiela vnútornú stenu oka. Pomocou nej je prenášaný obraz do mozgu. Vnútorný priestor oka je vyplnený rôsolovitou hmotou, sklovcom. Ten je jemne prilepený k sietnici. S pribúdajúcim vekom sa u väčšiny z nás sklovec odlučuje od sietnice. Je to prirodzený proces starnutia a deväť z desiatich ľudí si to ani nevšimne. No jeden z desiatich môže mať smolu. „V niektorých prípadoch dochádza počas tohto obdobia k veľkému ťahu sklovca na sietnicu, jej roztrhnutiu a výsledkom je postupné odlupovanie sietnice,upozorňuje doktor Radovan Piovarči, primár súkromnej očnej kliniky a očný chirurg. Sietnica je vyživovaná najmä z hlbších vrstiev. Narušenie spojenia sietnice s podkladom vedie k poruche výživy sietnice a jej postupnému odumretiu. A bez funkčnej sietnice oko nevidí...

Odchlípenie

K odlučovaniu sklovca od sietnice dochádza okolo 50. roku života. U krátkozrakých ľudí s mínusovými dioptriami prebieha tento proces skôr, než u pacientov s plusovými dioptriami. Môže to byť už od 35. roku života,“ vysvetľuje primár Piovarči. Odlúčenie sklovca je sprevádzané pocitom mierneho zhoršenia videnia a vnímania plávajúcich zákalov pred okom ako bodky, mušky, sadze a podobne. U väčšiny z nás tento proces prebehne behom troch až šiestich mesiacov bez komplikácií. „Žiaľ, u časti pacientov, najmä krátkozrakých, môže v procese odlúčenia sklovec vytvoriť trhlinu v sietnici, ktorej následkom je amócia - odchlípenie sietnice,“ konštatuje odborník.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor