MENU
novinky-a-odbornici

Lekár: Ochorenia sietnice vás môžu obrať o zrak, čo robiť?

Ochorenia očnej sietnice nebolia ale môžu vás obrať o zrak.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Lekár: Ochorenia sietnice vás môžu obrať o zrak, čo robiť?

Akékoľvek poškodenie očnej sietnice má výrazný vplyv na kvalitu nášho videnia. Zákernosť jej ochorení spočíva v ich pomalom a tichom nástupe.

Jednou zo súčastí nášho oka a hlavným orgánom nášho zraku je očná sietnica. Prestavuje svetlocitlivé nervové tkanivo, ktoré ako koberec vystiela vnútornú stenu oka. Pomocou nej je prenášaný obraz do mozgu. Vnútorný priestor oka je vyplnený rôsolovitou hmotou, sklovcom. Ten je jemne prilepený k sietnici. S pribúdajúcim vekom sa u väčšiny z nás sklovec odlučuje od sietnice. Je to prirodzený proces starnutia a deväť z desiatich ľudí si to ani nevšimne. No jeden z desiatich môže mať smolu. „V niektorých prípadoch dochádza počas tohto obdobia k veľkému ťahu sklovca na sietnicu, jej roztrhnutiu a výsledkom je postupné odlupovanie sietnice,upozorňuje doktor Radovan Piovarči, primár súkromnej očnej kliniky a očný chirurg. Sietnica je vyživovaná najmä z hlbších vrstiev. Narušenie spojenia sietnice s podkladom vedie k poruche výživy sietnice a jej postupnému odumretiu. A bez funkčnej sietnice oko nevidí...

Odchlípenie

K odlučovaniu sklovca od sietnice dochádza okolo 50. roku života. U krátkozrakých ľudí s mínusovými dioptriami prebieha tento proces skôr, než u pacientov s plusovými dioptriami. Môže to byť už od 35. roku života,“ vysvetľuje primár Piovarči. Odlúčenie sklovca je sprevádzané pocitom mierneho zhoršenia videnia a vnímania plávajúcich zákalov pred okom ako bodky, mušky, sadze a podobne. U väčšiny z nás tento proces prebehne behom troch až šiestich mesiacov bez komplikácií. „Žiaľ, u časti pacientov, najmä krátkozrakých, môže v procese odlúčenia sklovec vytvoriť trhlinu v sietnici, ktorej následkom je amócia - odchlípenie sietnice,“ konštatuje odborník.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor