MENU
novinky-a-odbornici

Lekár: Otepľovanie ničí obličky, pite pomarančový džús

Záchrana pred obličkovými kameňmi je v pomarančovej šťave.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Lekár: Otepľovanie ničí obličky, pite pomarančový džús

Globálne otepľovanie prinesie urológom a nefrológom záplavu nových pacientov s kameňmi v močových cestách. Aké sú vaše možnosti, aby ste k nim nepatrili?

Môžu letné horúčavy tohto leta priniesť vyšší výskyt obličkových kameňov? Nefrológovia upozorňujú, že „vďaka“ globálnemu otepľovaniu pribudnú do konca storočia milióny nových pacientov s kameňmi v obličkách. Štúdie ukazujú, že tvorba kameňov môže byť v horúcom a suchom počasí neuveriteľne rýchla. Pri nasadení vojenských jednotiek v púšti bola fyziologická reakcia na klimatické podmienky doslova blesková a vrchol vzniku obličkových kameňov bol u vojakov už 90 dní po ich nasadení v horúcom a suchom podnebí. Našťastie, také dlhé horúce letá tu nemáme. Zatiaľ.

Vonku teplo, vnútri kamene

To, že priemerná ročná teplota a výskyt obličkových kameňov spolu silno súvisia, sa už dnes prejavuje na obyvateľoch Spojených štátov. Na horúcejšom juhozápade krajiny je až o 50 % vyšší výskyt nefrolitiázy (obličkových kameňov) ako na chladnejšom severozápade USA. Priemerná teplota je na juhovýchode o 8 °C vyššia a podľa odborníkov je práve tento faktor rozhodujúcim pre podstatne vyšší výskyt obličkových kameňov u južanov.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor