MENU
novinky-a-odbornici

Lekár: Otepľovanie ničí obličky, pite pomarančový džús

Záchrana pred obličkovými kameňmi je v pomarančovej šťave.
Novinky a odborníci

Lekár: Otepľovanie ničí obličky, pite pomarančový džús

Globálne otepľovanie prinesie urológom a nefrológom záplavu nových pacientov s kameňmi v močových cestách. Aké sú vaše možnosti, aby ste k nim nepatrili?

Môžu letné horúčavy tohto leta priniesť vyšší výskyt obličkových kameňov? Nefrológovia upozorňujú, že „vďaka“ globálnemu otepľovaniu pribudnú do konca storočia milióny nových pacientov s kameňmi v obličkách. Štúdie ukazujú, že tvorba kameňov môže byť v horúcom a suchom počasí neuveriteľne rýchla. Pri nasadení vojenských jednotiek v púšti bola fyziologická reakcia na klimatické podmienky doslova blesková a vrchol vzniku obličkových kameňov bol u vojakov už 90 dní po ich nasadení v horúcom a suchom podnebí. Našťastie, také dlhé horúce letá tu nemáme. Zatiaľ.

Vonku teplo, vnútri kamene

To, že priemerná ročná teplota a výskyt obličkových kameňov spolu silno súvisia, sa už dnes prejavuje na obyvateľoch Spojených štátov. Na horúcejšom juhozápade krajiny je až o 50 % vyšší výskyt nefrolitiázy (obličkových kameňov) ako na chladnejšom severozápade USA. Priemerná teplota je na juhovýchode o 8 °C vyššia a podľa odborníkov je práve tento faktor rozhodujúcim pre podstatne vyšší výskyt obličkových kameňov u južanov.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor