MENU
novinky-a-odbornici

Lekár: Liečený a neliečený schizofrenik, rozdiel je obrovský

Liečba schizofrenika je veľmi dôležitá.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Lekár: Liečený a neliečený schizofrenik, rozdiel je obrovský

Čo dokážu lekári dosiahnuť liečbou u pacienta so schizofréniou vysvetľuje psychiater MUDr. Matúš Virčík z Psychiatrickej nemocnice v Michalovciach.

Ak sa človek so schizofréniou lieči, môže fungovať viac-menej ako zdravý, bez nejakých obmedzení?

Ak sa liečba začne včas tak áno. V dnešnej dobe máme veľmi moderné lieky, ktoré netreba užívať každý deň. Snažíme sa pacientov nastavovať na „depotné“ lieky. To znamená, že raz za mesiac príde za svojím psychiatrom, ktorý mú liek podá vo forme injekcie. Potom je celý mesiac bez tabletkovej formy lieku a nemusí sa báť, že vynechá nejakú dávku. Plne kompenzovaný pacient, respektíve zastabilizovaný, je bez obmedzení a má veľmi dobrú perspektívu do budúcna. Môže pokračovať v štúdiu, vo svojej práci alebo si založiť rodinu. Dokonca aj pre odborníka z oblasti duševného zdravia môže byť takto zaliečený pacient na nerozoznanie od okolia.

Aké možnosti liečby existujú? Musí byť doživotná?

Primárna liečba je psychofarmakologická. To znamená, že sa človeku s touto diagnózou podávajú lieky. Žiaľ, pacient s diagnostikovanou schizofréniou a po prekonaní niekoľkých epizód musí užívať liečbu celoživotne.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor