MENU

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Lekár: Ktoré lieky pečeň neznáša? Neužívate také aj vy?

Čím si najčastejšie môžeme uškodiť?

Jedno z azda najbezpečnejších voľnopredajných liečiv proti bolesti je paracetamol. Predáva sa pod rôznymi obchodnými názvami a v niektorých západných krajinách má smutnú povesť ako „najobľúbenejší“ prostriedok na páchanie samovrážd. Najmä medzi mladšími. „Obľuba“ je to ale desivá. Umieranie na otravu paracetamolom nie je príjemné. Skôr naopak. Po užití nadmerného množstva lieku rýchlo nastáva ťažké poškodenie pečene. Často so smrteľným zakončením. Nie vždy je totiž k dispozícii vhodná pečeň na transplantáciu. A nie vždy, ani intenzívnou liečbou, sa podarí pacienta zachrániť.

Iné nebezpečenstvo predstavuje užitie aj temer bežnej dávky paracetamolu u človeka so zneužívaním alkoholu, zvlášť dlhodobým. Vyčerpanie metabolických a ochranných rezerv pečene, ale najmä aktivácia náhradných metabolických dráh odbúravania liečiva (práve tých, ktoré v pečeni produkujú jeho toxické metabolity), môžu byť tou nešťastnou kombináciou, ktorá u pacienta privodí ťažké poškodenie, niekedy až zlyhanie pečene.  

SPÄŤ
2/6
ĎALEJ

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor