MENU
novinky-a-odbornici

Lekár: Ktoré lieky pečeň neznáša? Neužívate také aj vy?

Čím menej liekov a doplnkov z lekárne užívate, tým lepšie. Najhoršie je, ak to prekombinujete.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Lekár: Ktoré lieky pečeň neznáša? Neužívate také aj vy?

Môžete si poškodiť pečeň liekmi, ktoré vám predpísal lekár? A čo tými, ktoré si kúpite bez receptu? Ako spoznáte, že vaša pečeň nie je v poriadku? Komu hrozí poškodenie pečene liekmi najviac a ako si ju môžete zregenerovať?

O tom, aké lieky škodia pečeni a ako sa tomu vyhnúť sme sa rozprávali s tým najpovolanejším, hepatológom, klinickým farmakológom a internistom, profesorom  MUDr. Jozefom Glasom, CSc.

Ktorými voľnopredajnými liekmi si ľudia najčastejšie poškodzujú pečeň? Môže dôjsť aj k závažnému, prípadne nezvratnému poškodeniu nadužívaním alebo dlhodobým užívaním voľnopredajných liekov?

Naša pečeň, našťastie, naozaj veľa vydrží. Dokonca aj tie kvantá zbytočne užívaných voľnopredajných liekov a rôznych výživových doplnkov. Z výživových doplnkov je väčšina dobrá práve tak na vyťahovanie prostriedkov z našich zoštíhľujúcich sa peňaženiek. Majú a musia mať totiž len taký obsah vitamínov, stopových prvkov, rastlinných výťažkov, prípadne aj rôznych liečiv, ktorý nie je schopný podstatne ovplyvniť zdravie či liečiť. Lebo to už by bol liek, nie doplnok výživy. Tento paradox však, žiaľ, akosi dlhodobo uniká pozornosti – a tak ľudia neraz nakupujú pekné a možno aj pridrahé farebné krabičky a fľaštičky. Pokiaľ ich kúpia v lekárni, mali by byť aspoň, za normálnych okolností, zdraviu neškodné. Iná vec je, keď si nakúpia kadečo pestrofarebné z internetu, alebo donesú z exotického zahraničia. Alebo namáhavo zoženú vo wellness či fitness centrách. Výskyt závažných poškodení pečene, vyvolaných toxickými ingredienciami „čisto prírodných“ (a ľudia myslia, že preto aj určite neškodných) prípravkov, má vo svete, aj v Európe znepokojivo narastajúci trend

Do lekárne chodia mnohí takmer tak často ako do potravín. Potrebuje vaše telo naozaj všetky prípravky, ktoré si odtiaľ nosíte?Do lekárne chodia mnohí takmer tak často ako do potravín. Potrebuje vaše telo naozaj všetky prípravky, ktoré si odtiaľ nosíte?
Do lekárne chodia mnohí takmer tak často ako do potravín. Potrebuje vaše telo naozaj všetky prípravky, ktoré si odtiaľ nosíte?
Zdroj: Shutterstock

Podobný paradox pozorujeme aj v prípade voľnopredajných liekov. Tie sa považujú,  tak zo strany lekárov, ako aj liekových agentúr (u nás Štátny ústav pre kontrolu liečiv – ŠÚKL), za natoľko bezpečné, že si ich ľudia môžu zaobstarať a sa nimi liečiť aj bez lekárskeho predpisu. Kde teda číha „zrada“? V prvom rade, človek môže omylom užiť, alebo aj dlhšie užívať voľnopredajný liek v nesprávnej, toxickej dávke. Môže mať aj nejaké závažnejšie ochorenie pečene, o ktorom nemusí vedieť. Pečeň sa totiž hlási až vtedy, keď je s ňou naozaj zle. Ochranné mechanizmy, ktoré pečeň vie zapojiť na svoju ochranu, môžu byť potom oslabené alebo vyčerpané – a prichádza k poškodeniu už aj pri užití bežnej dávky lieku. Ďalšou príčinou môžu byť liekové interakcie. S inými liekmi, s alkoholom, so zložkami potravy. Vtedy môžu byť nebezpečné dokonca aj také lieky, ktoré ľudia používajú celkom bežne. Napríklad lieky proti bolesti, lieky na ukľudnenie, lieky na spanie a podobne.   

Pokračovať Ďalej (1/6)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor