MENU
novinky-a-odbornici

Imunológ: Ako si správne posilniť imunitu bez napáchania škôd

Dobrá imunita vás ochráni pred mnohými zdravotnými problémami.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Imunológ: Ako si správne posilniť imunitu bez napáchania škôd

Ako si posilňovať imunitu priebežne a čo robiť vtedy, keď na nás niečo lezie? Čo sa oplatí kúpiť si v lekárni a čo je zbytočné? Dá sa predávkovať prípravkami na posilnenie imunity? A kedy nám naša vlastná silná imunita môže aj uškodiť?

Všetko dôležité o fungovaní imunity vysvetľuje imunológ a alergiológ MUDr. Radovan Košturiak, PhD. z Nitry.

Je rozdiel medzi vrodenou a získanou imunitou?

Takéto delenie je trošku umelé, ale obe veľmi úzko súvisia a tvoria náš imunitný systém. Vrodená imunita je tá, s ktorou sa narodíme. Na začiatku výskumov sa zdalo, že sa už nič nemusí učiť a všetko vie. Je to imunita, ktorá funguje okamžite - ihneď po úraze, po infekcii či inej udalosti, ktorá môže na naše telo pôsobiť „zvonku“. Získaná imunita je cielenejšia ale pomalšia. Najprv si „ohmatá“ patogény a naučí sa s nimi cielene bojovať. Jej najdôležitejšia vlastnosť je, že má pamäť, takže ak sa o mesiac či o pár rokov stretne s týmto choroboplodným zárodkom, vie oveľa rýchlejšie zareagovať špecifickými protilátkami na tento konkrétny patogén. Dobrú imunitu máme, ak obe fungujú a vedia spolupracovať.

Získaná a trénovaná imunita je to isté?

Nie. Nedávno sme zistili, že aj vrodenú imunitu vieme niečomu naučiť tak, že si to aj zapamätá, to je trénovaná imunita. Máme liečivá, ktorými vieme my imunoalergológovia túto imunitu trénovať.

V súvislosti s nachladnutím a virózami sa často hovorí o slizničnej imunite. To je aká?

Slizničná imunita funguje na povrchu sliznice. No ochrana slizníc nezačína imunitou, ale mechanickou ochranou. Sú tam riasinky, ktoré sa hýbu a odstraňujú hlieny, v ktorých uviaznú všetky „špiny“, ktoré sme vdýchli. Riasinky hlieny transportujú von z tela, smerom do ústnej dutiny, buď ich vypľujeme alebo prehltneme. Preto sa na slizniciach do našej obrany zapájajú také faktory ako je riadna hydratácia, otužovanie, nefajčenie... Aby hlieny boli dostatočne väzké a riasinky sa mohli dobre hýbať a čistiť dýchacie cesty. Až neskôr prichádza na rad samotná imunita.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor