MENU
Novinky a odborníci

Lekár: Efekt zmeneného jedálnička môže pomôcť zdraviu už za tri dni

Čo môžeme urobiť, aby bol náš mikrobióm kvalitný, a teda naša imunita čo najsilnejšia?

Každý mikrobióm, čiže súbor genetickej informácie všetkých mikroorganizmov v čreve, je úplne unikátny. Univerzálne riešenie pre všetkých preto ne­existuje. Práve tieto rozdiely vidíme v genetickej analýze mikrobiómu a riešenie skladáme „na mieru“ každému pacientovi. Čo však môže urobiť takmer každý, je, že nebude neustále niečo vyjedať, bude sa vyhýbať vysoko spracovaným potravinám, zaradí do stravy viac rôznorodej vlákniny, bude si strážiť kvalitný spánok, pohyb a pitný režim. Je to síce iba malá časť toho, čo sa dá urobiť, ale niekde začať treba.

Sú signály, ktoré môžu upozorniť, že náš mikrobióm nie je v dobrej kondícii?

Často sú to symptómy ako nafukovanie, bolesť v bruchu, zmena stolice, prob­lém s hmotnosťou, málo energie, problémy s pokožkou, podráždenosť, bolesť kĺbov... Tým, že sú tieto príznaky veľmi nešpecifické, málo ľudí si ich spája práve s narušenou mikrobiotou.

SPÄŤ
2/5
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor