MENU
novinky-a-odbornici

Lekár: Efekt zmeneného jedálnička môže pomôcť zdraviu už za tri dni

Zdravie čreva a imunita spolu úzko súvisia.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Lekár: Efekt zmeneného jedálnička môže pomôcť zdraviu už za tri dni

Výskumy vravia, že v črevách sa nachádza až 75 percent imunitného systému. Črevnú mikroflóru môže narušiť mnoho faktorov, a to sa spája s množstvom ochorení. Ako ju udržať v dobrej kondícii? Radí MUDr. Stanislav Ráček.

Naozaj súvisí črevný mikrobióm a imunita?

Črevná mikrobiota, čiže súbor všetkých mikroorganizmov v čreve, a imunita sú úzko prepojené. Zloženie mikrobioty vplýva na zápalové parametre, ochrannú hlienovú vrstvu, priepustnosť čreva, tráviace parametre, slizničnú imunitu...

Hovoríme o tenkom alebo hrubom čreve?

Tým, že niektoré mikróby sídlia primárne v tenkom čreve a iné v hrubom, je nesmierne ťažké určiť percentuálny podiel na imunitu. Všetko je zložito poprepájané a dá sa teda povedať, že imunitu ovplyvňuje celý úsek tráviacej sústavy od úst až po konečník, nielen črevo.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor