MENU
novinky-a-odbornici

Bolí vás brucho? Možno v ňom máte zrasty, o ktorých netušíte

Bolesti, neplodnosť, nepriechodnosť čriev, aj to sú komplikácie zrastov v brušnej dutine.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Bolí vás brucho? Možno v ňom máte zrasty, o ktorých netušíte

Bolieva vás často brucho? Alebo sa nedarí otehotnieť? Dôvodom môžu byť zrasty v brušnej dutine, ktoré vznikli bez toho, aby ste o tom vedeli. Prečo vznikajú a ako sa ich môžete zbaviť? Porozprávali sme sa s chirurgom MUDr. Júliusom Muranským, MPH.

Svoj príbeh nám Martina z okresu Prešov napísala sedem dní po operácii zrastov, ktoré jej niekoľko rokov spôsobovali bolesti. Dlho však vôbec netušila, že za jej zdravotnými problémami sú zrasty. Vlastne ani nevedela, čo to zrasty sú. Lekári, ktorých pre neustále bolesti navštívila, ju opakovane označili za zdravú, takže nakoniec pochybovala sama o sebe a premýšľala, že navštívi psychiatra

Dlhodobé bolesti v podbruší

Trpela som veľmi dlho a som presvedčená, že žien s podobnými problémami je veľa. Roky som mávala bolesti v podbrušku na ľavej strane. Objavovali sa v priebehu dňa, niekedy aj večer, viac po námahe. Chodievam behať, po behu sa to prejavovalo ešte oveľa viac.  Pravidelne som chodila na gynekológiu, dokonca som zmenila gynekológa, ale nikdy nič nezistili.  No bolesti som mala stále,“ spomína Martina. 

Som naozaj hypochonder?

Absolvovala urologické vyšetrenie, išla aj na kolonoskopiu, aby sa vylúčili problémy s črevami. Všetko dopadlo dobre a Martina si už začala nahovárať, že je asi hypochonder. Stále síce mala pocit, že to je gynekologický problém, no rozhodla sa skúsiť bolesti ignorovať. „Chcela som žiť normálne, chcela som behať,“ vraví Martina. Postupne sa doma prestala sťažovať, aby netrápila ešte aj rodinu. „Musím otvorene priznať, že ma to občas bolelo aj pri sexe. Dokonca som raz pre veľké bolesti zašla na pohotovosť, ale aj tam mi povedali, že som v poriadku. Nebola som ďaleko od toho, že zájdem na psychiatriu, lebo bolesti mám asi ‚v hlave‘,“ spomína.  No ešte raz išla ku gynekologičke, ktorá sa rozhodla poslať ju na diagnostickú laparoskopiu.

Zrasty a zápal

Ukázalo sa, že Martina nebola žiadny hypochonder. Lekári objavili, že po dávnejšej gynekologickej operácii sa jej vytvorili v brušnej dutine zrasty a vaječník má zrastený k maternici. Mala tiež hnisavý zápal vajcovodu, ktorý jej museli vyoperovať a hrozilo dokonca vybratie maternice, no tú lekár nakoniec zachránil. „Po všetkých peripetiách a bolestiach som sa dozvedela, že ťažkosti mi spôsobovali zrasty. Operačne mi ich rozrušili a aplikovali protizrastový gél, aby nevznikli znova. Mám len sedem dní po zákroku, cítim mierne pooperačné bolesti, ale aj obrovskú úľavu, že celý ten boj nebol zbytočný. Verím, že konečne zase budem viesť plnohodnotný, akčný život. Možno môj príbeh pomôže aj iným ženám s podobnými ťažkosťami. Mojim želaním je, aby ste napísali o problematike zrastov, informácií o nich je veľmi málo,“ uzatvára svoje viacročné peripetie Martina.

Rozhovor s chirurgom o zrastoch >>>

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor