MENU
novinky-a-odbornici

Lakujete si nechty? Nezabudnite si prečítať zloženie prípravkov

Lakujte si nechty s rozumom

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Lakujete si nechty? Nezabudnite si prečítať zloženie prípravkov

Nemajú len estetickú, ale i ochrannú funkciu. Ak budete používať nevhodné prípravky, zbytočne nechty oslabujete. Ako ich zdravo skrášľovať, poradí dermatologička.

Niekedy si ich krášlite doma, inokedy, ak sa to dá, zabehnete na manikúru k odborníkovi. Na nechtové lôžko sa mnohí pozerajú ako na hmotu, ktorá je tvrdá a vydrží toho skutočne veľa. Nie je to však presne tak. Na čo si treba dať pri pravidelnom lakovaní nechtov pozor?

Pozorne čítajte

V prvom rade si podrobne preštudujte obal či fľaštičku laku na nechty. „Zobrala som do rúk niekoľko druhov s tým, že si prečítam ich zloženie. Na väčšine z nich nie je uvedený kompletný zoznam látok, ktoré obsahuje. Jednoznačne v mnohých okrem pestrých farieb nájdete prchavé zložky ako acetón, toluén či formaldehyd,“ hovorí dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. o látkach, ktoré zdravým nechtom príliš nesvedčia. „Nájdete však aj také, ktoré  sú testované na citlivej  pokožke a je na nich označenie hypoalergénny. Väčšinou ich kúpite v lekárni. Tieto obsahujú aj látky, ktoré nechty chránia. Napríklad mexoryl XL, ktorý absorbuje UV žiarenie a zároveň zabraňuje žltnutiu nechtov, ktoré vzniká ako dôsledok lakovania.“

Anketa
Lakujete si pravidelne nechty?

V lakoch nájdete napríklad aj kremík, ktorý pôsobí na keratínovú štruktúru nechtov. Spevňuje ich a obnovuje. Poobzerať sa oplatí, lebo objaviť môžete aj biolaky. Nemali by obsahovať látky typu formaldehyd, ftaláty či toluén. Často sú obohatené o prírodné oleje. Možno ich farebná paleta nebude taká široká, ale určite si vyberiete.

Ktorým látkam sa oplatí vyhnúť?

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia