MENU
novinky-a-odbornici

Detskú topánku nestačí v obchode iba obuť! Rýchly TEST odhalí kvalitu

Ako vybrať deťom topánky.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Detskú topánku nestačí v obchode iba obuť! Rýchly TEST odhalí kvalitu

Orientovať sa môžete nielen podľa veľkosti, ale pri výbere vám pomôže aj tip odborníčky. Pomôže vám aj pri výbere prvých topánočiek.

Trafiť menšiemu dieťaťu správne topánky je niekedy doslova veda. Často sa stáva, že hoci si dieťa môže topánky vyskúšať, nedozviete sa od neho nič a ste radi, keď zvládne obuť aspoň dva páry za sebou. Ako teda vybrať kvalitné detské topánky?

Otestujte ju

Ak už ste zvolili správnu veľkosť, urobte ešte ďalší test. Skúste topánku mierne ohnúť a pozorne preskúmajte pätu. Tá musí byť pevná. „Podrážka by sa mala lámať v prednej časti, aby sa mohlo chodidlo ohýbať v oblasti kĺbov za palcami. Zadná časť podrážky by mala byť pevná, aby dostatočne tlmila nárazy pri dopadoch na tvrdých povrchoch,“ upozorňuje podiatrička BSc (Hons) Denisa Mertl, MChS. Pri výbere obuvi dbajte aj na prirodzenú šírku detského chodidla.

Ak sa topánka v strede láme a nemá spevnenú zadnú časť, radšej ju deťom nekupujte.Ak sa topánka v strede láme a nemá spevnenú zadnú časť, radšej ju deťom nekupujte.
Ak sa topánka v strede láme a nemá spevnenú zadnú časť, radšej ju deťom nekupujte.
Zdroj: Archív D. M.
Podrážka kvalitnej topánky by sa mala lámať v prednej časti, aby sa mohlo chodidlo ohýbať v oblasti kĺbov za palcami. Päta musí byť pevná.Podrážka kvalitnej topánky by sa mala lámať v prednej časti, aby sa mohlo chodidlo ohýbať v oblasti kĺbov za palcami. Päta musí byť pevná.
Podrážka kvalitnej topánky by sa mala lámať v prednej časti, aby sa mohlo chodidlo ohýbať v oblasti kĺbov za palcami. Päta musí byť pevná.
Zdroj: Archív D. M.

Všimnite si šírku chodidla

Podľa odborníčky určite neobúvajte úzku topánku na širší typ nožičky. Rovnako dávajte pozor na to, aby ste si nezamieňali prirodzene tukové chodidlo menších detí za široké. „Naopak, ak príliš širokú topánku obujete na úzke chodidlo, bude nestabilné. Dieťa bude podvedome zadrapovať prštekmi do stielky, čím bude prirodzene preťažovať šľachy na spodnej časti chodidla,“ hovorí o rizikách nevhodnej obuvi skúsená odborníčka.

Prvé kroky

Pri prvých krokoch sú hlavne kvôli stabilite vhodnejšie topánočky, ktoré siahajú po členky. „Ak však začína dieťa chodiť v lete, ťažko mu na nôžku dáte vyššie topánočky. Vtedy dbajte pri výbere na tri základné veci, pevná päta, lámanie podrážky v prednej časti a pevná zadná časť podrážky,“ prízvukuje Denisa Mertl.

Môžu sa topánky dediť?

Samostatnou kapitolou v prípade detských topánok je dedenie. Často sa stáva, že sa posúvajú nielen medzi súrodencami, ale i susedmi či kamarátkami. Najdôležitejšie je zhodnotiť stav topánky. „Určite nájdete mnoho takých, ktoré dieťa nosilo iba párkrát a sú bez poškodenia. Je to najmä v prípade, ak mu narástla noha a práve na konci sezóny ste mu kúpili väčšiu zimnú topánku a o dva týždne sa oteplilo a už ich viac dieťa nemalo na nohe,“ pridáva príklad Denisa Mertl. „Ak je topánka nepoškodená, bez vydretia podrážky či prelomenia päty, pokojne ju môže nosiť ďalšie dieťa. Ak je viditeľne pretlačená určitá časť topánky, zodretá špica alebo podrážka na niektorej strane, tak určite nie.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor