MENU
novinky-a-odbornici

Detskú topánku nestačí v obchode iba obuť! Rýchly TEST odhalí kvalitu

Ako vybrať deťom topánky.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Detskú topánku nestačí v obchode iba obuť! Rýchly TEST odhalí kvalitu

Orientovať sa môžete nielen podľa veľkosti, ale pri výbere vám pomôže aj tip odborníčky. Pomôže vám aj pri výbere prvých topánočiek.

Trafiť menšiemu dieťaťu správne topánky je niekedy doslova veda. Často sa stáva, že hoci si dieťa môže topánky vyskúšať, nedozviete sa od neho nič a ste radi, keď zvládne obuť aspoň dva páry za sebou. Ako teda vybrať kvalitné detské topánky?

Otestujte ju

Ak už ste zvolili správnu veľkosť, urobte ešte ďalší test. Skúste topánku mierne ohnúť a pozorne preskúmajte pätu. Tá musí byť pevná. „Podrážka by sa mala lámať v prednej časti, aby sa mohlo chodidlo ohýbať v oblasti kĺbov za palcami. Zadná časť podrážky by mala byť pevná, aby dostatočne tlmila nárazy pri dopadoch na tvrdých povrchoch,“ upozorňuje podiatrička BSc (Hons) Denisa Mertl, MChS. Pri výbere obuvi dbajte aj na prirodzenú šírku detského chodidla.

Ak sa topánka v strede láme a nemá spevnenú zadnú časť, radšej ju deťom nekupujte.Ak sa topánka v strede láme a nemá spevnenú zadnú časť, radšej ju deťom nekupujte.
Ak sa topánka v strede láme a nemá spevnenú zadnú časť, radšej ju deťom nekupujte.
Zdroj: Archív D. M.
Podrážka kvalitnej topánky by sa mala lámať v prednej časti, aby sa mohlo chodidlo ohýbať v oblasti kĺbov za palcami. Päta musí byť pevná.Podrážka kvalitnej topánky by sa mala lámať v prednej časti, aby sa mohlo chodidlo ohýbať v oblasti kĺbov za palcami. Päta musí byť pevná.
Podrážka kvalitnej topánky by sa mala lámať v prednej časti, aby sa mohlo chodidlo ohýbať v oblasti kĺbov za palcami. Päta musí byť pevná.
Zdroj: Archív D. M.

Všimnite si šírku chodidla

Podľa odborníčky určite neobúvajte úzku topánku na širší typ nožičky. Rovnako dávajte pozor na to, aby ste si nezamieňali prirodzene tukové chodidlo menších detí za široké. „Naopak, ak príliš širokú topánku obujete na úzke chodidlo, bude nestabilné. Dieťa bude podvedome zadrapovať prštekmi do stielky, čím bude prirodzene preťažovať šľachy na spodnej časti chodidla,“ hovorí o rizikách nevhodnej obuvi skúsená odborníčka.

Prvé kroky

Pri prvých krokoch sú hlavne kvôli stabilite vhodnejšie topánočky, ktoré siahajú po členky. „Ak však začína dieťa chodiť v lete, ťažko mu na nôžku dáte vyššie topánočky. Vtedy dbajte pri výbere na tri základné veci, pevná päta, lámanie podrážky v prednej časti a pevná zadná časť podrážky,“ prízvukuje Denisa Mertl.

Môžu sa topánky dediť?

Samostatnou kapitolou v prípade detských topánok je dedenie. Často sa stáva, že sa posúvajú nielen medzi súrodencami, ale i susedmi či kamarátkami. Najdôležitejšie je zhodnotiť stav topánky. „Určite nájdete mnoho takých, ktoré dieťa nosilo iba párkrát a sú bez poškodenia. Je to najmä v prípade, ak mu narástla noha a práve na konci sezóny ste mu kúpili väčšiu zimnú topánku a o dva týždne sa oteplilo a už ich viac dieťa nemalo na nohe,“ pridáva príklad Denisa Mertl. „Ak je topánka nepoškodená, bez vydretia podrážky či prelomenia päty, pokojne ju môže nosiť ďalšie dieťa. Ak je viditeľne pretlačená určitá časť topánky, zodretá špica alebo podrážka na niektorej strane, tak určite nie.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor