MENU
novinky-a-odbornici

Kvalitu detských topánok prezradí jednoduchý TEST. Viete aký?

Ako vybrať deťom topánky.
Novinky a odborníci

Kvalitu detských topánok prezradí jednoduchý TEST. Viete aký?

Orientovať sa môžete nielen podľa veľkosti, ale pri výbere vám pomôže aj tip odborníčky. Pomôže vám aj pri výbere prvých topánočiek.

Trafiť menšiemu dieťaťu správne topánky je niekedy doslova veda. Často sa stáva, že hoci si dieťa môže topánky vyskúšať, nedozviete sa od neho nič a ste radi, keď zvládne obuť aspoň dva páry za sebou. Ako teda vybrať kvalitné detské topánky?

Otestujte ju

Ak už ste zvolili správnu veľkosť, urobte ešte ďalší test. Skúste topánku mierne ohnúť a pozorne preskúmajte pätu. Tá musí byť pevná. „Podrážka by sa mala lámať v prednej časti, aby sa mohlo chodidlo ohýbať v oblasti kĺbov za palcami. Zadná časť podrážky by mala byť pevná, aby dostatočne tlmila nárazy pri dopadoch na tvrdých povrchoch,“ upozorňuje podiatrička BSc (Hons) Denisa Mertl, MChS. Pri výbere obuvi dbajte aj na prirodzenú šírku detského chodidla.

Ak sa topánka v strede láme a nemá spevnenú zadnú časť, radšej ju deťom nekupujte.Ak sa topánka v strede láme a nemá spevnenú zadnú časť, radšej ju deťom nekupujte.
Ak sa topánka v strede láme a nemá spevnenú zadnú časť, radšej ju deťom nekupujte.
Zdroj: Archív D. M.
Podrážka kvalitnej topánky by sa mala lámať v prednej časti, aby sa mohlo chodidlo ohýbať v oblasti kĺbov za palcami. Päta musí byť pevná.Podrážka kvalitnej topánky by sa mala lámať v prednej časti, aby sa mohlo chodidlo ohýbať v oblasti kĺbov za palcami. Päta musí byť pevná.
Podrážka kvalitnej topánky by sa mala lámať v prednej časti, aby sa mohlo chodidlo ohýbať v oblasti kĺbov za palcami. Päta musí byť pevná.
Zdroj: Archív D. M.

Všimnite si šírku chodidla

Podľa odborníčky určite neobúvajte úzku topánku na širší typ nožičky. Rovnako dávajte pozor na to, aby ste si nezamieňali prirodzene tukové chodidlo menších detí za široké. „Naopak, ak príliš širokú topánku obujete na úzke chodidlo, bude nestabilné. Dieťa bude podvedome zadrapovať prštekmi do stielky, čím bude prirodzene preťažovať šľachy na spodnej časti chodidla,“ hovorí o rizikách nevhodnej obuvi skúsená odborníčka.

Prvé kroky

Pri prvých krokoch sú hlavne kvôli stabilite vhodnejšie topánočky, ktoré siahajú po členky. „Ak však začína dieťa chodiť v lete, ťažko mu na nôžku dáte vyššie topánočky. Vtedy dbajte pri výbere na tri základné veci, pevná päta, lámanie podrážky v prednej časti a pevná zadná časť podrážky,“ prízvukuje Denisa Mertl.

Môžu sa topánky dediť?

Samostatnou kapitolou v prípade detských topánok je dedenie. Často sa stáva, že sa posúvajú nielen medzi súrodencami, ale i susedmi či kamarátkami. Najdôležitejšie je zhodnotiť stav topánky. „Určite nájdete mnoho takých, ktoré dieťa nosilo iba párkrát a sú bez poškodenia. Je to najmä v prípade, ak mu narástla noha a práve na konci sezóny ste mu kúpili väčšiu zimnú topánku a o dva týždne sa oteplilo a už ich viac dieťa nemalo na nohe,“ pridáva príklad Denisa Mertl. „Ak je topánka nepoškodená, bez vydretia podrážky či prelomenia päty, pokojne ju môže nosiť ďalšie dieťa. Ak je viditeľne pretlačená určitá časť topánky, zodretá špica alebo podrážka na niektorej strane, tak určite nie.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor