MENU
novinky-a-odbornici

Kúpili ste si domáci test na covid? Aká je jeho spoľahlivosť?

Aká je spoľahlivosť domácich testov na COVID-19?
Novinky a odborníci

Kúpili ste si domáci test na covid? Aká je jeho spoľahlivosť?

Rozhodli ste sa, že sa na COVID-19 otestujete z pohodlia domova? Odborníci varujú pred falošnými testami.

Na európskom aj slovenskom trhu sa objavilo veľa domácich testov na diagnostikovanie ochorenia COVID-19. Žiaden test však nie je certifikovaný na domáce použitie ani v jednej európskej krajine. Na sociálnej sieti na to upozornila riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová. Tá pred falošnými testami varuje, informuje TASR.

„Žiaden test na domáce použitie nie je ani na Slovensku, ani v Európe registrovaný ani certifikovaný," zdôraznila s tým, že všetky takéto testy, ktoré ponúkajú rôzne webové stránky, nie sú spoľahlivé. Štátny ústav nevie, aká je dôveryhodnosť týchto testov.

Odborníčka vysvetlila, že na to, aby takýto typ testov certifikovali, musia prejsť prísnym hodnotením. To, aby odber vzorky, citlivosť testu aj samotná interpretácia výsledku pacientom - laikom bola v poriadku, nie je podľa šéfky ŠÚKL jednoduché.

Vysvetlila, že riziko použitia falošných testov spočíva v tom, že pacientovi dajú falošný výsledok, či už falošne negatívny alebo falošne pozitívny. Obidva výsledky sú podľa jej slov zlé. „V prípade, že pacient dostane falošne negatívny výsledok, to v preklade znamená, že nie je negatívny, ale má ochorenie COVID-19, ktoré v prípade, že nedodrží karanténu a bude chodiť do spoločnosti, tak bude šíriť ďalej," uviedla.

Falošná pozitivita protilátkového testu tiež nie je podľa Baťovej „výhra“, pretože môže dať človeku falošný pocit bezpečia, že už ochorenie prekonal a bude menej obozretný. Ľudí vyzýva na to, aby používali relevantné a dôveryhodné údaje, či už o ochorení COVID-19 alebo o testoch, alebo o tom, ako sa správať. Odkázala na stránku korona.gov.sk, kde sa nachádzajú informácie z Úradu verejného zdravotníctva SR, z Národného centra zdravotníckych informácií alebo z Ministerstva zdravotníctva SR.

„Sú tam takisto pokyny, ako sa má správať pacient v prípade, že je pozitívny, a čo má robiť, ako postupovať ďalej," uzatvára odborníčka s tým, že všetky tieto informácie sú veľmi ľahko dohľadateľné a v zrozumiteľnej reči.

Anketa
Kúpili ste si domáci test na covid?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia