MENU
novinky-a-odbornici

Ktoré probiotiká sú NAJ? Čo hľadať na obale a aké brať s ATB?

Z lekárne či z potravín?
Zdroj: Shutterstock.com
Novinky a odborníci

Ktoré probiotiká sú NAJ? Čo hľadať na obale a aké brať s ATB?

Ako si správne vybrať probiotiká v lekárni a aké potraviny sú najlepšie pre ich prirodzené dopĺňanie, vysvetľuje výskumná pracovníčka Ústavu experimentálnej medicíny UPJŠ LF, bunková biologička RNDr. Jana Štofilová, PhD.

Probiotiká sú živé prospešné baktérie, ktoré majú zásadný význam pre správne fungovanie tráviaceho traktu a podporujú zdravie. Okrem toho, že zabraňujú premnoženiu patogénnych baktérií, podporujú vstrebávanie živín, vápnika, železa a horčíka, podieľajú sa na tvorbe vitamínov, svojimi metabolickými produktami znižujú pH v čreve, podporujú priepustnosť črevnej sliznice a podieľajú sa na vyváženom fungovaní imunitného systému.

Sú nejaké zásady, podľa ktorých by sme si mali vyberať probiotiká zo širokej ponuky lekární?

Niektoré kmene probiotík sú schopné znižovať hladinu cholesterolu, iné zase metabolizovať karcinogénne látky a podobne. Tieto vlastnosti nie sú charakteristické pre všetky probiotické kmene a preto nemôžu byť generalizované. Preto je pre bežného laika ťažké rozhodnúť sa a zvoliť si najvhodnejší prípravok. Výhodou probiotík dostupných v lekárni, ktoré sa radia medzi výživové doplnky, je, že majú jasne definované zloženie garantované výrobcom. Z tohto pohľadu pacient presne vie, ktorý druh probiotickej baktérie bude užívať. Ľudia sa zväčša rozhodujú na základe ceny alebo predchádzajúcej skúsenosti, prípadne dajú na odporúčanie lekárnika.

Všímajte si počet baktérií v tobolke, počet kmeňov, dátum expirácie a prítomnosť prebiotík.
 

Poradíte aspoň nejaké kritéria, podľa čoho probiotiká nakupovať?

Neexistuje univerzálny návod, na základe ktorého by bolo možné sa rozhodnúť. Niektorí výrobcovia ale majú určenú aspoň cieľovú skupinu, pre koho, alebo pre aký problém je prípravok určený. Napríklad pre deti, pre ženy, na podporu imunity alebo pri hnačke a podobne. Pri výbere prípravku si treba predovšetkým všímať počet baktérií v tobolke - aspoň miliarda, počet kmeňov - čím viac tým lepšie, aj keď nie vždy, dobu spotreby - účinnosť probiotika výrazne klesá s dobou expirácie. Dôležitá je prítomnosť aj prebiotika, teda výživy pre rast baktérií v čreve, a tiež spôsob, ako sú balené - ochranný obal zabezpečuje prechod kyslým prostredím žalúdka bez ovplyvnenia životaschopnosti baktérií.

Aké brať probiotiká pri užívaní antibiotík?>>>>

Pokračovať Ďalej (1/3)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor