MENU
novinky-a-odbornici

Ktoré probiotiká sú NAJ? Čo hľadať na obale a aké brať s ATB?

Z lekárne či z potravín?
Zdroj: Shutterstock.com
Novinky a odborníci

Ktoré probiotiká sú NAJ? Čo hľadať na obale a aké brať s ATB?

Ako si správne vybrať probiotiká v lekárni a aké potraviny sú najlepšie pre ich prirodzené dopĺňanie, vysvetľuje výskumná pracovníčka Ústavu experimentálnej medicíny UPJŠ LF, bunková biologička RNDr. Jana Štofilová, PhD.

Probiotiká sú živé prospešné baktérie, ktoré majú zásadný význam pre správne fungovanie tráviaceho traktu a podporujú zdravie. Okrem toho, že zabraňujú premnoženiu patogénnych baktérií, podporujú vstrebávanie živín, vápnika, železa a horčíka, podieľajú sa na tvorbe vitamínov, svojimi metabolickými produktami znižujú pH v čreve, podporujú priepustnosť črevnej sliznice a podieľajú sa na vyváženom fungovaní imunitného systému.

Sú nejaké zásady, podľa ktorých by sme si mali vyberať probiotiká zo širokej ponuky lekární?

Niektoré kmene probiotík sú schopné znižovať hladinu cholesterolu, iné zase metabolizovať karcinogénne látky a podobne. Tieto vlastnosti nie sú charakteristické pre všetky probiotické kmene a preto nemôžu byť generalizované. Preto je pre bežného laika ťažké rozhodnúť sa a zvoliť si najvhodnejší prípravok. Výhodou probiotík dostupných v lekárni, ktoré sa radia medzi výživové doplnky, je, že majú jasne definované zloženie garantované výrobcom. Z tohto pohľadu pacient presne vie, ktorý druh probiotickej baktérie bude užívať. Ľudia sa zväčša rozhodujú na základe ceny alebo predchádzajúcej skúsenosti, prípadne dajú na odporúčanie lekárnika.

Všímajte si počet baktérií v tobolke, počet kmeňov, dátum expirácie a prítomnosť prebiotík.
 

Poradíte aspoň nejaké kritéria, podľa čoho probiotiká nakupovať?

Neexistuje univerzálny návod, na základe ktorého by bolo možné sa rozhodnúť. Niektorí výrobcovia ale majú určenú aspoň cieľovú skupinu, pre koho, alebo pre aký problém je prípravok určený. Napríklad pre deti, pre ženy, na podporu imunity alebo pri hnačke a podobne. Pri výbere prípravku si treba predovšetkým všímať počet baktérií v tobolke - aspoň miliarda, počet kmeňov - čím viac tým lepšie, aj keď nie vždy, dobu spotreby - účinnosť probiotika výrazne klesá s dobou expirácie. Dôležitá je prítomnosť aj prebiotika, teda výživy pre rast baktérií v čreve, a tiež spôsob, ako sú balené - ochranný obal zabezpečuje prechod kyslým prostredím žalúdka bez ovplyvnenia životaschopnosti baktérií.

Aké brať probiotiká pri užívaní antibiotík?>>>>

Pokračovať Ďalej (1/3)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor