MENU
novinky-a-odbornici

Ktoré probiotiká sú NAJ? Čo hľadať na obale a aké brať s ATB?

Z lekárne či z potravín?
Novinky a odborníci

Ktoré probiotiká sú NAJ? Čo hľadať na obale a aké brať s ATB?

Ako si správne vybrať probiotiká v lekárni a aké potraviny sú najlepšie pre ich prirodzené dopĺňanie, vysvetľuje výskumná pracovníčka Ústavu experimentálnej medicíny UPJŠ LF, bunková biologička RNDr. Jana Štofilová, PhD.

Probiotiká sú živé prospešné baktérie, ktoré majú zásadný význam pre správne fungovanie tráviaceho traktu a podporujú zdravie. Okrem toho, že zabraňujú premnoženiu patogénnych baktérií, podporujú vstrebávanie živín, vápnika, železa a horčíka, podieľajú sa na tvorbe vitamínov, svojimi metabolickými produktami znižujú pH v čreve, podporujú priepustnosť črevnej sliznice a podieľajú sa na vyváženom fungovaní imunitného systému.

Sú nejaké zásady, podľa ktorých by sme si mali vyberať probiotiká zo širokej ponuky lekární?

Niektoré kmene probiotík sú schopné znižovať hladinu cholesterolu, iné zase metabolizovať karcinogénne látky a podobne. Tieto vlastnosti nie sú charakteristické pre všetky probiotické kmene a preto nemôžu byť generalizované. Preto je pre bežného laika ťažké rozhodnúť sa a zvoliť si najvhodnejší prípravok. Výhodou probiotík dostupných v lekárni, ktoré sa radia medzi výživové doplnky, je, že majú jasne definované zloženie garantované výrobcom. Z tohto pohľadu pacient presne vie, ktorý druh probiotickej baktérie bude užívať. Ľudia sa zväčša rozhodujú na základe ceny alebo predchádzajúcej skúsenosti, prípadne dajú na odporúčanie lekárnika.

Všímajte si počet baktérií v tobolke, počet kmeňov, dátum expirácie a prítomnosť prebiotík.
 

Poradíte aspoň nejaké kritéria, podľa čoho probiotiká nakupovať?

Neexistuje univerzálny návod, na základe ktorého by bolo možné sa rozhodnúť. Niektorí výrobcovia ale majú určenú aspoň cieľovú skupinu, pre koho, alebo pre aký problém je prípravok určený. Napríklad pre deti, pre ženy, na podporu imunity alebo pri hnačke a podobne. Pri výbere prípravku si treba predovšetkým všímať počet baktérií v tobolke - aspoň miliarda, počet kmeňov - čím viac tým lepšie, aj keď nie vždy, dobu spotreby - účinnosť probiotika výrazne klesá s dobou expirácie. Dôležitá je prítomnosť aj prebiotika, teda výživy pre rast baktérií v čreve, a tiež spôsob, ako sú balené - ochranný obal zabezpečuje prechod kyslým prostredím žalúdka bez ovplyvnenia životaschopnosti baktérií.

Aké brať probiotiká pri užívaní antibiotík?>>>>

Pokračovať Ďalej (1/3)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor