MENU
novinky-a-odbornici

Nové zistenie o covide: Kritické PRAVIDLO pomôže nenakaziť ostatných

Happy,Friends,Covered,By,Face,Masks,Having,Fun,In,The
Novinky a odborníci

Nové zistenie o covide: Kritické PRAVIDLO pomôže nenakaziť ostatných

Nový výskum prináša odpoveď na pálčivú otázku: Kedy sú pacienti s covidom najinfekčnejší? Odpoveď by mohla priniesť možnosť sa týmto ľuďom vyhnúť a nenakaziť sa, aj keď nemajú žiadne príznaky.

Vieme, že najnebezpečnejšími prenášačmi covidu sú bezpríznakoví ľudia. Nevediac, že prenášajú vírus, s vami pokojne nastúpia do výťahu, chytia sa tej istej tyče v MHD alebo vozíka v obchode ako vy. Zdá sa však, že vďaka výsledkom novej štúdie by prenosov vírusu medzi bezpríznakovými mohlo ubudnúť. 

V predchádzajúcich štúdiách sa množstvo vírusová záťaž používala ako nepriame meradlo prenosu,“ cituje vedúceho novej štúdie Dr. Leonarda Martineza, odborného asistenta epidemiológie na Škole verejného zdravia Bostonskej univerzity portál WebMD. Tieto štúdie napríklad ukázali, že osoby s covidom sú najinfekčnejšie niekoľko dní pred a po nástupe symptómov.

Chceli sme zistiť, či výsledky týchto minulých štúdií, ..., možno potvrdiť pohľadom na sekundárne prípady medzi blízkymi kontaktmi,“ uviedol Martinez v tlačovej správe univerzity.

Primárnym prípadom prenosu je pritom prvá infikovaná sooba v ohnisku nákazy, sekundárnym tá, ktorá sa nakazila od prvej.

V štúdii Martinez a jeho kolegovia analyzovali údaje z približne 9 000 blízkych kontaktov primárnych prípadvo  v čínskej provincii Zhejiang od januára 2020 do augusta 2020. Teda ešte pred príchodom ešte nákazlivejšieho variantu Delta.

Úzke kontakty zahŕňali ľudí, ktorí žili v jednej domácnosti alebo spoločne večerali, spolupracovníkov, ľudí v nemocničnom prostredí a spolujazdcov v zdieľaných vozidlách. Týchto ľudí následne monitorovali najmenej 90 dní po ich počiatočných pozitívnych výsledkoch testov na COVID-19.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor