MENU
novinky-a-odbornici

Kŕčové žily na chúlostivých miestach: Skrytá príčina veľkého trápenia

Pain,In,Prostate,,Man,Suffering,From,Prostatitis,Or,From,A
Novinky a odborníci

Kŕčové žily na chúlostivých miestach: Skrytá príčina veľkého trápenia

Varixy môžu poriadne potrápiť aj na iných častiach tela. Keď sa objavia na semenníkoch, nemusíte sa dočkať vlastných detí.

Varixy sa môžu objaviť aj v oblasti mužských intímnych partií. Porucha cievneho zásobenia semenníka, pri ktorej dochádza k hromadeniu krvi a rozšíreniu žíl v oblasti mieška, sa odborne nazýva varikokéla. „Ide o stav spôsobený rozšírenými a stočenými cievami v tomto cievnom zväzku. Spätný tok krvi v spermatických žilách spôsobuje poškodenie semenníka a nadsemenníka,“ vysvetľuje urológ Roman Sokol zo súkromnej urologickej ambulancie v Trenčíne.

Muži o probléme nemusia ani len tušiť. Ochorenie je často bez príznakov. Ak sa prejaví, ide o ťahavú bolesť v oblasti mieška, pocit ťažkého semenníka alebo sú rozšírené cievy hmatateľné či viditeľné cez kožu. Príčina vzniku môže byť vrodená nedostatočnosť žily v semenníku alebo jej anatómia či prietok.

Mladší muži

Pacientov s varikokélou vyšetrujeme v našej ambulancii denne, a nie jedného. Niekedy majú problém s plodnosťou, inokedy ich privedie estetický problém alebo bolesti,“ hovorí urológ, ktorý sa s rozšírenými žilami semenníkov stretáva najčastejšie u mladých ľudí s problémovým spermiogramom snažiacich sa o dieťa. „Riziková skupina sú mladí chlapci alebo muži do štyridsiatky,“ vysvetľuje odborník a dodáva, že práve tento problém patrí k chirurgicky najlepšie korigovateľným príčinám mužskej neplodnosti. 

Rozšírenie žíl semenníka je najčastejšou príčinou mužskej neplodnosti. Postihuje najmä mladých mužov.
 

Riešte ich včas

Varixy majú na svedomí zmenu tvaru semenníka a poškodenie kvality semena.„Vzorky semena pri varikokéle dokazujú znížený počet, pohyb a abnormálny tvar spermií. Medzi ďalšie komplikácie môžeme za radiť bolestivosť alebo diskomfort v oblasti mieška a pri veľkých varikokélach aj esteticky vzhľad,“ hovorí Roman Sokol.

Neexistuje liek, ktorým by sa varixy semenníkov dali liečiť, respektíve by pôsobil ako prevencia. „Keďže ochorenie sa prejaví najčastejšie v období dospievania, odporúčam ho liečiť takisto v tomto období. Liečba zabraňuje nezvratnému poškodeniu tkaniva semenníka v neskoršom období,“ radí urológ. Riešením je chirurgický zákrok, ktorého cieľom je zabrániť toku krvi v rozšírených žilách späť do semenníka.„Rekonvalescencia trvá približne niekoľko dní maximálne pár týždňov,“ uzatvára urológ. 

Ľavý semenník 

Rozšírené žily sa môžu objaviť súčasne na oboch semenníkoch, no podľa urológa je to zriedkavé a štatisticky je to u menej ako 10 %  mužov. Častejšie sa týkajú len jedného, najmä ľavého semenníka. „Ľavostranná varikokéla sa vyskytuje približne u 15%  mladých zdravých mužov. Naopak, výskyt ľavostrannej varikokély u menej plodných mužov sa vyskytuje približne v 40 %,“ hovorí urológ Roman Sokol.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor