MENU
novinky-a-odbornici

Kráľovná Alžbeta II. nemala nikdy otlaky. Vysvetlenie je jednoduché

×
Novinky a odborníci

Kráľovná Alžbeta II. nemala nikdy otlaky. Vysvetlenie je jednoduché

Britská kráľovná mala, rovnako ako všetci z nás, svoje zvyky a "úchylky". Niektoré sú známe už dnes, ďalšie isto časom vyplávajú na povrch. No o ich stopercentnej autenticite budeme musieť vždy trošku pochybovať.

Kráľovná navštívila v roku 2008 aj Slovensko. Okrem iného navštívila aj Poprad, kde hodila čestné buly na priateľskom zápase medzi slovenským klubom proti anglickému tímu Guildford Flames. Či krv cestovala s ňou, nie je dokázateľné.Kráľovná navštívila v roku 2008 aj Slovensko. Okrem iného navštívila aj Poprad, kde hodila čestné buly na priateľskom zápase medzi slovenským klubom proti anglickému tímu Guildford Flames. Či krv cestovala s ňou, nie je dokázateľné.
Kráľovná navštívila v roku 2008 aj Slovensko. Okrem iného navštívila aj Poprad, kde hodila čestné buly na priateľskom zápase medzi slovenským klubom proti anglickému tímu Guildford Flames. Či krv cestovala s ňou, nie je dokázateľné.
Zdroj: TASR/František Iván

Niežeby svoju krv nosila v kabelke. Mal ju jej osobný lekár, ktorý ju všade sprevádzal. Keby náhodou potrebovala transfúziu. Okrem toho všade so sebou nosil menšiu lekáreň na všetky neduhy, ktoré by mohli panovníčku hypoteticky trápiť.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor