MENU
novinky-a-odbornici

Kožní lekári často riešia „maskné“ spôsobené rúškom. 5 tipov, aby nepostihlo aj vás

Aby vám rúško nadráždilo pleť viac ako je nutné, skúste dodržať 5 tipov od dermatologičky.
Novinky a odborníci

Kožní lekári často riešia „maskné“ spôsobené rúškom. 5 tipov, aby nepostihlo aj vás

Pleťový problém, ktorý vznikol počas pandémie a môže zaň pravidelné a dlhodobé nosenie rúšok, nazvali lekári „maskné”. Slovo vzniklo z anglického slova „mask”, čiže rúško a „akné”.

„Maskné“ sa objavuje najmä v okolí úst, na brade či lícach – teda na miestach, ktoré pod rúškami schovávame. Spočiatku ním trpeli najmä lekári a ľudia pracujúci v zdravotníctve, no postupom času sa „maskné“ rozšírilo naprieč populáciou. 

Príčinou vzniku nového fenoménu „maskné“ je najmä teplo a vlhkosť, ktorá sa pod rúškami tvorí, problém zhoršuje aj make-up a mechanické trenie látky o pokožku. Takto môže dochádzať k nadprodukcii mazu, upchávaniu pórov až k tvorbe nodulocystických lézií - môžu vzniknúť noduly a cysty na pokožke - a povrchových zapálených lézií,“ upozorňuje dermatologička MUDr. Adriana Tomeková z dermatologicko-laserovej kliniky.

Teplo a vlhko vytvorené pod rúškom môže na tvári spôsobiť aj svrbenie, suchú a podráždenú pokožku. Ďalším faktorom, ktorý problém s akné ešte zhoršuje, je celkový stres z pandémie, v ktorom neustále žijeme.

Keďže sa rúšok tak skoro nezbavíme, lekárka má 5 tipov, ako sa brániť vzniku „maskné“ .

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia