MENU
novinky-a-odbornici

Kožní lekári často riešia „maskné“ spôsobené rúškom. 5 tipov, aby nepostihlo aj vás

Aby vám rúško nadráždilo pleť viac ako je nutné, skúste dodržať 5 tipov od dermatologičky.
Novinky a odborníci

Kožní lekári často riešia „maskné“ spôsobené rúškom. 5 tipov, aby nepostihlo aj vás

Pleťový problém, ktorý vznikol počas pandémie a môže zaň pravidelné a dlhodobé nosenie rúšok, nazvali lekári „maskné”. Slovo vzniklo z anglického slova „mask”, čiže rúško a „akné”.

„Maskné“ sa objavuje najmä v okolí úst, na brade či lícach – teda na miestach, ktoré pod rúškami schovávame. Spočiatku ním trpeli najmä lekári a ľudia pracujúci v zdravotníctve, no postupom času sa „maskné“ rozšírilo naprieč populáciou. 

Príčinou vzniku nového fenoménu „maskné“ je najmä teplo a vlhkosť, ktorá sa pod rúškami tvorí, problém zhoršuje aj make-up a mechanické trenie látky o pokožku. Takto môže dochádzať k nadprodukcii mazu, upchávaniu pórov až k tvorbe nodulocystických lézií - môžu vzniknúť noduly a cysty na pokožke - a povrchových zapálených lézií,“ upozorňuje dermatologička MUDr. Adriana Tomeková z dermatologicko-laserovej kliniky.

Teplo a vlhko vytvorené pod rúškom môže na tvári spôsobiť aj svrbenie, suchú a podráždenú pokožku. Ďalším faktorom, ktorý problém s akné ešte zhoršuje, je celkový stres z pandémie, v ktorom neustále žijeme.

Keďže sa rúšok tak skoro nezbavíme, lekárka má 5 tipov, ako sa brániť vzniku „maskné“ .

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor