MENU
novinky-a-odbornici

Kožní lekári často riešia „maskné“ spôsobené rúškom. 5 tipov, aby nepostihlo aj vás

Aby vám rúško nadráždilo pleť viac ako je nutné, skúste dodržať 5 tipov od dermatologičky.
Zdroj: Shutterstock.com
Novinky a odborníci

Kožní lekári často riešia „maskné“ spôsobené rúškom. 5 tipov, aby nepostihlo aj vás

Pleťový problém, ktorý vznikol počas pandémie a môže zaň pravidelné a dlhodobé nosenie rúšok, nazvali lekári „maskné”. Slovo vzniklo z anglického slova „mask”, čiže rúško a „akné”.

„Maskné“ sa objavuje najmä v okolí úst, na brade či lícach – teda na miestach, ktoré pod rúškami schovávame. Spočiatku ním trpeli najmä lekári a ľudia pracujúci v zdravotníctve, no postupom času sa „maskné“ rozšírilo naprieč populáciou. 

Príčinou vzniku nového fenoménu „maskné“ je najmä teplo a vlhkosť, ktorá sa pod rúškami tvorí, problém zhoršuje aj make-up a mechanické trenie látky o pokožku. Takto môže dochádzať k nadprodukcii mazu, upchávaniu pórov až k tvorbe nodulocystických lézií - môžu vzniknúť noduly a cysty na pokožke - a povrchových zapálených lézií,“ upozorňuje dermatologička MUDr. Adriana Tomeková z dermatologicko-laserovej kliniky.

Teplo a vlhko vytvorené pod rúškom môže na tvári spôsobiť aj svrbenie, suchú a podráždenú pokožku. Ďalším faktorom, ktorý problém s akné ešte zhoršuje, je celkový stres z pandémie, v ktorom neustále žijeme.

Keďže sa rúšok tak skoro nezbavíme, lekárka má 5 tipov, ako sa brániť vzniku „maskné“ .

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor