MENU
Novinky a odborníci

Po prvej dávke vakcíny nič a po druhej vedľajšie účinky? Lekárka vysvetľuje prečo

Kto je na vine?

Pokožka môže očervenieť aj po použití leukoplastu, ktorým vám prekryli vpich po vakcíne.Pokožka môže očervenieť aj po použití leukoplastu, ktorým vám prekryli vpich po vakcíne.
Pokožka môže očervenieť aj po použití leukoplastu, ktorým vám prekryli vpich po vakcíne.
Zdroj: Shutterstock

Všimli ste si na koži po očkovaní nejaké zmeny? Podľa slov dermatologičky je najdôležitejšie nepodliehať panike. Začervenanie v mieste vpichu môže vyvolať aj dezinfekcia alebo náplasť. Keď ide o miernu citlivosť alebo ložisko je mierne teplé, ide o bežný jav,“ upokojuje.

Pomôže, ak si na chvíľu dáte vlažný, nie ľadový obklad alebo miesto potriete neutrálnym krémom.„Napríklad takým, ktorý používajú mamičky pre bábätká. Samozrejme, ak by sa prejavy zhoršovali, mali by ste horúčku a iné príznaky nevoľnosti, je potrebné vyhľadať lekára.“ Účinky vakcíny však môže ovplyvniť alkohol. Pred očkovaním a po ňom je lepšie sa ho vzdať.

„Niektorí pacienti poučení doktorom Googlom pred očkovaním použili liek s kyselinou acetylsalicylovou alebo antihistaminiká. To rozhodne neodporúčam! U citlivých ľudí sa po lieku môže dostaviť únava a spavosť. Na očkovanie a prejavy užitie lieku vplyv nemá, ale môže ovplyvniť imunitnú odpoveď,“ varuje doktorka Zelenková.

Aspoň deň po by ste sa mali vyhýbať silnému slnku, saune i extrémnej námahe, ako sú horské túry či športovanie. Cvičenie pred očkovaním nie je problém. „Podľa klinických štúdií sa uvádza, že ľudia, ktorí pravidelne športujú a majú vyššiu fyzickú zdatnosť, môžu mať lepšiu imunitnú odpoveď na vakcínu,“ tvrdí lekárka. Vždy sa však treba prispôsobiť situácii. Svoje telo poznáte najlepšie, a preto ho zbytočne nezaťažujte. „Prvý deň po očkovaní odporúčam pokojový režim, vyhýbať sa stresu a dbať na dostatok spánku, ktorým sa telo regeneruje.“

Riziková skupina

Treba si uvedomiť, že každý liek i vakcína majú vedľajšie účinky. Sú skôr výnimočné a nevyskytnú sa u každého. Pri tých po očkovaní môže zohrávať úlohu pohlavie i vek. „Niektoré štúdie udávajú, že sú na ne náchylnejšie ženy vo veku okolo 50 rokov. Paradoxne, bežné reakcie, ako je únava, teplota, svalová slabosť, môžu byť intenzívnejšie u mladších ľudí. Napríklad pri vakcinácii proti ochoreniu COVID-19 sa môžu po druhej dávke vyskytnúť prejavy, ktoré ste pri prvej nezaznamenali. Ale opakujem, je to veľmi individuálne,“ zdôrazňuje dermatologička. 

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor