MENU
novinky-a-odbornici

Po prvej dávke vakcíny nič a po druhej vedľajšie účinky? Lekárka vysvetľuje prečo

Side,Effect,Of,The,Vaccine,-,Shoulder,Skin,Redness,And
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Po prvej dávke vakcíny nič a po druhej vedľajšie účinky? Lekárka vysvetľuje prečo

Ak sa u vás po očkovaní proti ochoreniu COVID-19 objavila iba únava či zvýšená teplota, môžete byť radi.

Lucia z Bratislavy čakala, že po druhej dávke vakcíny proti covidu dostane horúčku ako jej kolegyne. „Teplota mi však nestúpla. Na predlaktiach sa mi približne do 24 hodín spravili červené vyrážky, po dvoch dňoch začali hnisať a pribúdať,“ napísala nám do redakcie. A nebola jediná. Drobné červené vyrážky na predlaktiach i predkoleniach zaskočili aj Danielu: „Rozšírilo sa to aj na stehná. Po čase fľaky ustúpili až na tri bolestivé defekty na pravej nohe kúsok hore nad členkom.“ Oslovili sme preto kožnú lekárku, či sa s podobnými prípadmi stretla aj v jej ambulancii.

Výnimočné?

U niektorých bolo bežné začervenanie, trvalo do 24 hodín. Mala som aj pacientov, u ktorých sa vytvorilo tvrdšie ložisko, malo asi desať centimetrov v priemere. Bolo ružové a na pohmat mierne citlivé, ale do 48 hodín prejavy odzneli,“ hovorí dermatologička Hana Zelenková a pokračuje: Jedna pacientka pociťovala asi týždeň bolesti celej paže a iná sa sťažovala na tŕpnutie prstov. U tejto ženy sa však aj v minulosti vyskytovali podobné problémy, napríklad po bežnej injekcii. Prejavy typu vyrážok alebo hnisania som však nezaznamenala.“

Podľa jej slov sú tieto nežiaduce účinky výnimočné, ale u citlivých osôb sa môžu objaviť. Ak vznikli v súvislosti s vakcínou proti covidu, po podaní kortikoidov by mali ustúpiť. „Štúdia publikovaná v časopise New England Journal of Medicine, hovorí o tom, že začervenanie, opuch, citlivosť alebo dokonca kožná vyrážka sa môžu vyskytnúť aj osem alebo viac dní od očkovania. Podľa štúdie odzneli príznaky samy od seba do štyroch alebo piatich dní od spozorovania. Ide o neškodnú, krátku reakciu, ktorá sa nemusí považovať za závažnú,“ hovorí kožná lekárka, že vždy je potrebné sledovať nielen samotnú miestnu reakciu, ale aj časový odstup od podania vakcíny.

„Veľmi vzácne sa prejavujú svalové sťahy či zhnisanie, teda bakteriálny alebo sterilný absces. Ich výskyt je skutočne raritný, jeden prípad na 60-tisíc až 100-tisíc očkovaní.“ Svojich pacientov po akomkoľvek očkovaní uisťuje, že reakcie organizmu, ktoré nie sú síce príjemné, znamenajú reakciu imunity.„Je dôležité, že imunitný systém na podanie vakcíny reaguje. Ak sa nedostaví žiadna reakcia, neznamená to však, že vakcína bola podaná zbytočne. Imunita totiž u každého reaguje inak.“

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor