MENU
novinky-a-odbornici

Po prvej dávke vakcíny nič a po druhej vedľajšie účinky? Lekárka vysvetľuje prečo

Side,Effect,Of,The,Vaccine,-,Shoulder,Skin,Redness,And
Novinky a odborníci

Po prvej dávke vakcíny nič a po druhej vedľajšie účinky? Lekárka vysvetľuje prečo

Ak sa u vás po očkovaní proti ochoreniu COVID-19 objavila iba únava či zvýšená teplota, môžete byť radi.

Lucia z Bratislavy čakala, že po druhej dávke vakcíny proti covidu dostane horúčku ako jej kolegyne. „Teplota mi však nestúpla. Na predlaktiach sa mi približne do 24 hodín spravili červené vyrážky, po dvoch dňoch začali hnisať a pribúdať,“ napísala nám do redakcie. A nebola jediná. Drobné červené vyrážky na predlaktiach i predkoleniach zaskočili aj Danielu: „Rozšírilo sa to aj na stehná. Po čase fľaky ustúpili až na tri bolestivé defekty na pravej nohe kúsok hore nad členkom.“ Oslovili sme preto kožnú lekárku, či sa s podobnými prípadmi stretla aj v jej ambulancii.

Výnimočné?

U niektorých bolo bežné začervenanie, trvalo do 24 hodín. Mala som aj pacientov, u ktorých sa vytvorilo tvrdšie ložisko, malo asi desať centimetrov v priemere. Bolo ružové a na pohmat mierne citlivé, ale do 48 hodín prejavy odzneli,“ hovorí dermatologička Hana Zelenková a pokračuje: Jedna pacientka pociťovala asi týždeň bolesti celej paže a iná sa sťažovala na tŕpnutie prstov. U tejto ženy sa však aj v minulosti vyskytovali podobné problémy, napríklad po bežnej injekcii. Prejavy typu vyrážok alebo hnisania som však nezaznamenala.“

Podľa jej slov sú tieto nežiaduce účinky výnimočné, ale u citlivých osôb sa môžu objaviť. Ak vznikli v súvislosti s vakcínou proti covidu, po podaní kortikoidov by mali ustúpiť. „Štúdia publikovaná v časopise New England Journal of Medicine, hovorí o tom, že začervenanie, opuch, citlivosť alebo dokonca kožná vyrážka sa môžu vyskytnúť aj osem alebo viac dní od očkovania. Podľa štúdie odzneli príznaky samy od seba do štyroch alebo piatich dní od spozorovania. Ide o neškodnú, krátku reakciu, ktorá sa nemusí považovať za závažnú,“ hovorí kožná lekárka, že vždy je potrebné sledovať nielen samotnú miestnu reakciu, ale aj časový odstup od podania vakcíny.

„Veľmi vzácne sa prejavujú svalové sťahy či zhnisanie, teda bakteriálny alebo sterilný absces. Ich výskyt je skutočne raritný, jeden prípad na 60-tisíc až 100-tisíc očkovaní.“ Svojich pacientov po akomkoľvek očkovaní uisťuje, že reakcie organizmu, ktoré nie sú síce príjemné, znamenajú reakciu imunity.„Je dôležité, že imunitný systém na podanie vakcíny reaguje. Ak sa nedostaví žiadna reakcia, neznamená to však, že vakcína bola podaná zbytočne. Imunita totiž u každého reaguje inak.“

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor