Najnovšiu štúdiu, ktorá sa venuje dopadu pandémie vírusu Covid-19, zverejnil časopis Biological Psychiatry: Global Open Science. Výskumníci zistili, že mladí ľudia majú po pandémii vážnejšie problémy s duševným zdravím. Ich mozog starne rýchlejšie ako by mal. Okrem toho sa na hodnotenej mládeži prejavilo stenčenie mozgu v časti, ktorá riadi výkonné funkcie a naopak rast častí mozgu, ktoré pomáhajú regulovať strach a stres a riadia prístup k spomienkam.
Po prvom roku pandémie mladí hlásili závažnejšie príznaky úzkosti, depresie, pocity smútku, nízke sebavedomie, strach a problémy s reguláciou svojich emócií. Tínedžeri prežívali veľmi intenzívne opustenie škôl a odlúčenie od svojich priateľov, rovnako aj stratu práce rodičov. Množstvo detí tiež v dôsledku kovidu prišlo o svojich rodičov a starých rodičov.
MRI mozgu detí
Vedci na svoje výsledky prišli magnetickou rezonanciou 128 detí. Prvú polovicu skenov spravili pred pandémiou, druhú polovicu koncom roka 2020. Pôvodne bola štúdia zameraná na rodové rozdiely v depresii medzi dospievajúcimi. Príchodom pandémie sa ich výskum prerušil a výskumníci neskôr zmenili zámer.
Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►