MENU
novinky-a-odbornici

Kovid zasahuje na citlivom mieste. Takto zmenil tínedžerov

Mladí ľudia majú po pandémii vážnejšie problémy s duševným zdravím.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Kovid zasahuje na citlivom mieste. Takto zmenil tínedžerov

Dospievajúci ľudia sú väčšinou plní bláznovstiev a zaujímavých nápadov. Po príchode pandémie kovidu sa ale život ľudí zmenil. Podľa najnovšej štúdie to nezvyčajne zasiahlo práve tínedžerov.

Najnovšiu štúdiu, ktorá sa venuje dopadu pandémie vírusu Covid-19, zverejnil časopis Biological Psychiatry: Global Open Science. Výskumníci zistili, že mladí ľudia majú po pandémii vážnejšie problémy s duševným zdravím. Ich mozog starne rýchlejšie ako by mal. Okrem toho sa na hodnotenej mládeži prejavilo stenčenie mozgu v časti, ktorá riadi výkonné funkcie a naopak rast častí mozgu, ktoré pomáhajú regulovať strach a stres a riadia prístup k spomienkam.

Po prvom roku pandémie mladí hlásili závažnejšie príznaky úzkosti, depresie, pocity smútku, nízke sebavedomie, strach a problémy s reguláciou svojich emócií. Tínedžeri prežívali veľmi intenzívne opustenie škôl a odlúčenie od svojich priateľov, rovnako aj stratu práce rodičov. Množstvo detí tiež v dôsledku kovidu prišlo o svojich rodičov a starých rodičov.

MRI mozgu detí

Magnetická rezonanciaMagnetická rezonancia
Magnetická rezonancia
Zdroj: Shutterstock

Vedci na svoje výsledky prišli magnetickou rezonanciou 128 detí. Prvú polovicu skenov spravili pred pandémiou, druhú polovicu koncom roka 2020. Pôvodne bola štúdia zameraná na rodové rozdiely v depresii medzi dospievajúcimi. Príchodom pandémie sa ich výskum prerušil a výskumníci neskôr zmenili zámer.

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor