MENU
novinky-a-odbornici

Kovid môže zhoršiť iné choroby! Táto diagnóza je najrizikovejšia, varuje lekárka

Mature,Man,Checking,Blood,Sugar,Level,With,Glucometer
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Kovid môže zhoršiť iné choroby! Táto diagnóza je najrizikovejšia, varuje lekárka

Nástupom pandémie COVID-19 iné choroby ani zďaleka nezmizli. Nový vírus však môže ich liečbu poriadne skomplikovať.

Prekonanie ochorenia COVID-19 môže u ľudí často zhoršiť i ich chronické ochorenia. „Poznatky o priebehu ochorenia, jeho vývoji, mutáciách a predovšetkým skúsenosťami s liečbou sa stále aktualizujú," vyvsetľuje primárka oddelenia dlhodobo chorých v nemocnici v Handlovej Miriam Kvostková. 

Na oddelení dlhodobo chorých podľa nej ležia pacienti väčšinou už po zaliečení primárneho priebehu ochorenia, preto sa zameriavajú na ich doliečenie. „To sa najčastejšie uskutočňuje formou kyslíkovej liečby, v prípade potreby pacientom podávame antibiotiká, kortikoidy, lieky na zníženie telesnej teploty, vitamíny a infúzie," konkretizovala.

Zmeny v organizme po prekonaní COVID-19 sú rozličného charakteru a majú rôzne trvanie, mimoriadne vážnymi bývajú tieto stavy u pacientov, ktorí majú viaceré diagnózy, doplnila Kvostková. „Keďže ide o polymorbídnych pacientov s mnohými ochoreniami, je nutné vzhľadom na ich stav upravovať aj chronickú liečbu," priblížila ďalej primárka.

Špecifickí sú podľa nej napríklad ľudia s cukrovkou, ktorým pred COVID-19 stačila liečba tabletkami.„Po prekonaní tohto ochorenia často pozorujeme zhoršenie primárneho ochorenia, teda cukrovky, preto je nutné prejsť na inzulínovú liečbu, ktorá, žiaľ, v mnohých prípadoch už musí pokračovať aj naďalej," ozrejmila.

Ďalšou dlhodobou komplikáciou môže byť výrazne sťažené dýchanie, a to aj pri malej námahe. „Pacienti majú pocit, že nebudú môcť byť bez kyslíka a boja sa, že sa to už neupraví. Stav sa však vo väčšine prípadov medikamentózne aj rehabilitáciou postupne upraví. Pacientov vzhľadom na ich stav častopostihne i depresia. Treba myslieť pozitívne, hovorí sa, že je to 50 percent úspechu. Je veľa prípadov, keď sa stav po čase upravil aj napriek predchádzajúcemu ťažkému priebehu," uzavrela primárka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor