Reklama

Obrovská bolesť na hrudi? Kostochondritídu si ľahko pomýlite s infarktom

Bolesť na hrudi nemusí znamenať len infarkt.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Michaela Galambošová

Externý autor

Intenzívna bolesť v oblasti hrudníka nemusí byť vždy predzvesťou infarktu. Je typickým prejavom kostochondritídy. Objaviť sa môže u detí i u dospelých.

Bolesť v oblasti hrudníka  môže vystrašiť. Niet sa čomu čudovať, choroby obehovej sústavy patria medzi najčastejšie príčiny úmrtia Slovákov. Pravdepodobne aj vy máte vo svojom okolí človeka, ktorý prekonal infarkt. Kostochondritída je však zápalové ochorenie chrupaviek, ktoré pripájajú rebrá k hrudnej kosti. Prejavuje sa najmä bolesťou na hrudi, ktorá sa zhoršuje pri pohybe či hlbokom dýchaní. Keďže ide o lokalizovaný zápal, môže spôsobiť mierny opuch, citlivosť a začervenanie v postihnutej oblasti hrudníka.

Ako teda odlíšiť zápal hrudných chrupaviek od  obávaného infarktu? Veľa vám môže napovedať aj samotná intenzita bolesti. „Bolesť pri kostochondritíde sa typicky zhoršuje pri zmene polohy, kašľaní, kýchaní a hlbokom dýchaní,“ približuje vysvetľuje Jana Straková, všeobecná lekárka a endokrinologička z Lučenca. Podľa jej slov má bolesť ostrý a bodavý charakter, zväčša je lokalizovaná priamo v postihnutej časti, zriedkavo môže vystreľovať aj do ostatných častí hrudníka. „Pri tejto bolesti je možné nájsť úľavovú polohu,“ doplňuje všeobecná lekárka.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Máte chuť na niečo tradičné? Urobte si domáce rezance

    Pri infarkte je to inak

    Bolesť pri infarkte sa však nezmierni zmenou polohy. „Bolesť pri infarkte, na rozdiel od kostochondritídy, je spravidla v pokoji nepretržitá, pri námahe sa zhoršuje,“ vysvetľuje Jana Straková. Upozorňuje na prudký, zvieravý až tlakový charakter bolesti, ktorá typicky vyžaruje do okolia srdca, takže ju môžete pociťovať na krku, horných končatinách, na chrbte či slabinách. „Často je sprevádzaná celkovými príznakmi ako nevoľnosťou, zvracaním, schvátenosťou, nepravidelným pulzom, potením či pocitom na odpadnutie. Pri tejto bolesti nie je možné nájsť si úľavovú polohu. Lokálne nie sú prítomné žiadne kožné zmeny, bolesť sa nezvýrazňuje dotykom ani zmenou polohy,“ upresňuje odborníčka.

    Vylučovacia metóda

    V súčasnosti neexistuje žiaden test na diagnostiku kostochondritídy. Preto sa podľa slov doktorky Strakovej diagnóza stanovuje postupným vylúčením možných príčin. „ Až keď vylúčime ostatné vážne príčiny bolesti na hrudníku, ktoré môžu byť spôsobené infarktom srdca, embóliou pľúcnice, zápalom pohrudnice a podobne, môžeme stav uzavrieť ako kostochondritídu,“ objasňuje odborníčka. „K tomu sú k dispozícii pomocné vyšetrenia ako EKG, röntgen  hrudníka, pulmoangiografia či laboratórne biochemické vyšetrenia,“ dodáva všeobecná lekárka.

    Zdroj: Shutterstock

    Bolesť v oblasti hrudníka nepodceňujte. Ak ste si nie istý pôvodom bolesti na hrudníku, určite vyhľadajte lekársku pomoc.

    Nejasná príčina

    Príčina vzniku kostochondritídy nie je známa. Na jej vzniku sa však môžu podpísať viaceré faktory:

    • zranenie v oblasti hrudníka
    • nadmerná fyzická záťaž
    •  dlhotrvajúci kašeľ
    •  artritída
    • vírusové infekcie horných dýchacích ciest
    • pôsobenie chladu v oblasti hrudníka
    • nádor
    • bakteriálne infekcie
    • plesňové infekcie

    Najmä mladí

    Zápal rebrových chrupaviek postihuje najmä mladú generáciu. Najviac prípadov kostochondritídy sa vyskytuje vo vekovej skupine od 12 do 14 rokov, u ktorej býva jednou z najčastejších príčin bolesti v oblasti hrudníka. Nevyhne sa však ani dospelým. Aj priťažké školské tašky a batohy sa môžu podpísať na vzniku tohto nepríjemného zápalu.

    Zdroj: Shutterstock

    Zápal rebrových chrupaviek sa najčastejšie prejavuje opuchom, bolesťou a začervenaním. Nevoľnosť či zvracanie sa pri kostochondritíde vyskytujú veľmi zriedkavo.

    Odíde sama

    Kostochondritída nevyžaduje špeciálnu liečbu, pretože zápal odíde sám. „Zvyčajne odznie spontánne v priebehu niekoľkých týždňov. Ak však v tomto čase kostochondritída spôsobuje veľké bolesti, môžu sa v liečbe použiť protizápalové lieky, nesteroidné antiflogistiká,“ objasňuje doktorka. Pomôcť vám môže zmena životného štýlu, pilates či joga. Niektoré druhy cvičenia, napríklad vzpieranie či veslovanie môžu stav zhoršiť, preto sa zbytočne neprepínajte a odpočívajte.

    Zapamätajte si!

    • Pri zápale sa vyhnite nadmernej fyzickej námahe.
    • Oblasť hrudníka si chráňte pred chladom. Ak chcete otužovať, choďte na to postupne.