MENU
novinky-a-odbornici

Chorá pečeň môže ničiť aj kosti: Na TOTO si dajte pozor

Young,Caucasian,Woman,Wearing,Casual,Clothes,Suffering,Pain,On,Hands
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Chorá pečeň môže ničiť aj kosti: Na TOTO si dajte pozor

Na pevnosť kostí a ich zvýšenú lámavosť môžu pôsobiť aj maličkosti. Čo im najviac škodí?

Vznik osteoporózy nepriaznivo ovplyvňuje nielen vyšší vek, ale aj konzumácia alkoholu a fajčenie. Pacienti s chorou pečeňou často trpia aj na osteoporózu a súvisiace zlomeniny. „Takisto je dokázané, že na kostné tkanivo toxicky vplýva fajčenie," vysvetlila Soňa Tomková, reumatologička, vedúca lekárka Osteocentra a prednostka internej kliniky Nemocnice Košice – Šaca.

Fajčenie podľa jej slov takmer zdvojnásobuje riziko zlomeniny bedrového kĺbu v porovnaní s rizikom nefajčiarov. „Ovplyvniteľným rizikovým faktorom je aj predchádzanie častých pádov. Ľudia, ktorí majú sklon padať, sú vystavení vyššiemu riziku zlomenín. Čo tiež môžeme ovplyvniť, je výživa. Strava bohatá na vápnik, bielkoviny, ovocie a zeleninu, prospieva zdraviu kostí," vymenovala ďalej Tomková.

„Podvýživa“ je hlavným problémom u seniorov, ktorým zároveň hrozí aj väčšie riziko pádov a zlomenín. „Aj poruchy ako anorexia alebo bulímia môžu mať za následok extrémne chudnutie, ktoré je nebezpečné pre zdravie kostí. U mladých žien dochádza k nedostatku estrogénu, podobne ako v postmenopauze, a spolu s nízkym príjmom vápnika redne kostná hmota. Aj veľmi nízke a chudé ženy sú v potenciálnom ohrození – tie s BMI pod 19 sú oveľa náchylnejšie na vznik osteoporózy," doplnila Tomková. Veľmi dôležitý pre zdravie kostí je tiež vitamín D.

Nebezpečné zlomeniny

Osteoporóza je ochorenie, ktoré vzniká následkom ubúdania kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kostí. To vedie k oslabeniu pevnosti kostí a ich zvýšenej lámavosti. „Pri osteoporóze sa odbúravanie kostí zrýchli, pričom sa nestihne nabudovať nová kosť, až postupne redne a vznikajú zlomeniny. Najčastejšie zlomeniny z osteoporózy zasahujú bedrový kĺb, stavce a zápästia,“ priblížila Tomková.

U nás množstvo denzitometrických prístrojov, ktoré sú potrebné pri diagnostike, prevyšuje bežný priemer  Európskej únie. „Máme tiež vysokú dostupnosť všetkých terapeutických modalít s adekvátnou spoluúčasťou úhrady zdravotnými poisťovňami. Disponujeme aj dostatočnou sieťou osteologických ambulancií – osteocentier a napriek tomu je osteoporóza na Slovensku stále poddiagnistikovaná a podliečená, upozornila Tomková.

Liečba tejto diagnózy je dlhodobá a často celoživotná. „Liečba nemusí znamenať užívanie liekov každý deň. Ide väčšinou o obdobia. V jednom období lieky užíva, potom prestane a po čase sa anamnéza prehodnocuje," ozrejmila doktorka. Liečba môže byť peronálna, injekčná i infúzna.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor