MENU
novinky-a-odbornici

Košická nemocnica bije na poplach: Sme na hranici svojich kapacít

Nemocnica
Novinky a odborníci

Košická nemocnica bije na poplach: Sme na hranici svojich kapacít

Situácia v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice je vážna. Pripravujú ďalšiu reprofilizáciu a takmer 140 zamestnancov je v karanténe.

Za dva dni pribudlo v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) Košice 40 pacientov s ochorením COVID-19. Nemocnica sa blíži k hranici svojich kapacít. V piatok popoludní (8. 1.) zatvára na pracovisku na Rastislavovej ulici pre verejnosť všetky ambulancie, slúžiť budú výlučne pre pacientov s ochorením COVID-19 alebo podozrením naň, informuje TASR. 

„Lôžka sú prakticky obsadené na 100 percent, pripravujeme ešte jednu reprofilizáciu. Počet lôžok pre pacientov s COVID-19 sa tak zvýši na 328. Približujeme sa k hranici našich kapacít, lôžkových aj personálnych," uviedol výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť UNLP Košice Martin Paulo.

V nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 258 pacientov s ochorením COVID-19. V kritickom stave je na oddelení anestéziológie a cestovnej medicíny na pľúcnu ventiláciu napojených 19 pacientov. Takmer 140 zamestnancov je v karanténe,"doplnila hovorkyňa nemocnice Monika Krišková.

Všetky ambulancie v takzvanej starej nemocnici budú na zdravotné úkony pre pacientov s ochorením COVID-19 alebo podozrením naň slúžiť až do odvolania. Všetkým ostatným pacientom odporúča nemocnica využívať pracovisko na Triede SNP 1. „Takzvaná nová nemocnica je celá ako biela zóna vyčlenená pre pacientov, ktorí nemajú ochorenie COVID-19 a nie je u nich ani podozrenie naň,"doplnila Krišková s tým, že v prípade, ak títo pacienti potrebujú akútnu neodkladnú zdravotnú starostlivosť, majú ju vyhľadať na oddelení urgentného príjmu na Triede SNP.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia