MENU
novinky-a-odbornici

Nový LIEK proti covidu zníži riziko smrti a ťažkého priebehu takmer o 90%!

Close,Up,60s,Old,Woman,Pours,Out,From,Bottle,Pills
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Nový LIEK proti covidu zníži riziko smrti a ťažkého priebehu takmer o 90%!

Pilulku, ktorá by účinne pomohla pri domácej liečbe covidu sa hľadala od začiatku pandémie. Zdá sa, že dvoch sľubných liekov sme sa už dočkali.

Farmaceutická spoločnosť Pfizer oznámila, že jej liek na liečbu ochorenia COVID-19 preukázal pri klinických testoch veľmi vysokú účinnosť pri predchádzaní hospitalizácií a úmrtí. Informovala o tom agentúra AFP.

Liečivo s názvom Koniec pandémie na dosah? Pomôže nám proti covidu táto tabletka? dokáže podľa spoločnosti znížiť až o 89 % riziko hospitalizácie a prípadnej smrti u pacientov s covidom, u ktorých existuje vysoké riziko ťažkého priebehu ochorenia.

„Tieto dáta naznačujú, že ak bude nami vyvinuté perorálne antivirotikum schválené regulačnými úradmi, má potenciál zachraňovať životy pacientov s covidom, znížiť vážnosť priebehu infekcie COVID-19 a predísť až 9 z 10 hospitalizácií," uviedol výkonný riaditeľ Pfizeru Albert Bourla.

Klinické štúdie

Testovaciu skupinu tvorili ľudí zo Severnej a Južnej Ameriky, Európy, Afriky a Ázie. Bezprostredne po prvých príznakoch ochorenia COVID-19 niektorí z nich dostali experimentálny liek a iní placebo. Užívali ich 5 dní, každých 12 hodín. 

V neskorších fázach testov boli výsledky také presvedčivé, že Pfizer prestal pridávať do štúdie nových dobrovoľníkov. Spoločnosť sa získané dáta chystá predložiť americkému Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) tak skoro, ako to len bude možné.

„Dnešok je ozajstným zlomom v globálnom úsilí o zastavenie spúšte, ktorú spôsobila pandémia," komentoval Bourla zverejnenie výsledkov klinických testov Paxlovidu.

Produkt spoločnosti Pfizer je známy ako „inhibítor proteázy“ a v laboratórnych testoch sa ukázalo, že blokuje mechanizmus replikácie vírusov. Vysoko účinný bude pravdepodobne iba v počiatočných štádiách infekcie. 

Toto liečivo od spoločnosti Pfizer je druhým prespektívnym perorálnym antivirotikom po lieku od spoločnosti Merck, ktorý minulý týždeň schválila na použitie Británia, ako vôbec prvá krajina na svete.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor