MENU
novinky-a-odbornici

Nový LIEK proti covidu zníži riziko smrti a ťažkého priebehu takmer o 90%!

Close,Up,60s,Old,Woman,Pours,Out,From,Bottle,Pills
Novinky a odborníci

Nový LIEK proti covidu zníži riziko smrti a ťažkého priebehu takmer o 90%!

Pilulku, ktorá by účinne pomohla pri domácej liečbe covidu sa hľadala od začiatku pandémie. Zdá sa, že dvoch sľubných liekov sme sa už dočkali.

Farmaceutická spoločnosť Pfizer oznámila, že jej liek na liečbu ochorenia COVID-19 preukázal pri klinických testoch veľmi vysokú účinnosť pri predchádzaní hospitalizácií a úmrtí. Informovala o tom agentúra AFP.

Liečivo s názvom Koniec pandémie na dosah? Pomôže nám proti covidu táto tabletka? dokáže podľa spoločnosti znížiť až o 89 % riziko hospitalizácie a prípadnej smrti u pacientov s covidom, u ktorých existuje vysoké riziko ťažkého priebehu ochorenia.

„Tieto dáta naznačujú, že ak bude nami vyvinuté perorálne antivirotikum schválené regulačnými úradmi, má potenciál zachraňovať životy pacientov s covidom, znížiť vážnosť priebehu infekcie COVID-19 a predísť až 9 z 10 hospitalizácií," uviedol výkonný riaditeľ Pfizeru Albert Bourla.

Klinické štúdie

Testovaciu skupinu tvorili ľudí zo Severnej a Južnej Ameriky, Európy, Afriky a Ázie. Bezprostredne po prvých príznakoch ochorenia COVID-19 niektorí z nich dostali experimentálny liek a iní placebo. Užívali ich 5 dní, každých 12 hodín. 

V neskorších fázach testov boli výsledky také presvedčivé, že Pfizer prestal pridávať do štúdie nových dobrovoľníkov. Spoločnosť sa získané dáta chystá predložiť americkému Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) tak skoro, ako to len bude možné.

„Dnešok je ozajstným zlomom v globálnom úsilí o zastavenie spúšte, ktorú spôsobila pandémia," komentoval Bourla zverejnenie výsledkov klinických testov Paxlovidu.

Produkt spoločnosti Pfizer je známy ako „inhibítor proteázy“ a v laboratórnych testoch sa ukázalo, že blokuje mechanizmus replikácie vírusov. Vysoko účinný bude pravdepodobne iba v počiatočných štádiách infekcie. 

Toto liečivo od spoločnosti Pfizer je druhým prespektívnym perorálnym antivirotikom po lieku od spoločnosti Merck, ktorý minulý týždeň schválila na použitie Británia, ako vôbec prvá krajina na svete.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor