MENU
novinky-a-odbornici

Konečne! TU sa zaočkujete bez čakania a registrácie. Aj cez víkend!

Woman,With,Face,Mask,Getting,Vaccinated,,Coronavirus,,Covid-19,And,Vaccination
Novinky a odborníci

Konečne! TU sa zaočkujete bez čakania a registrácie. Aj cez víkend!

Problémy s registráciou a následným čakaním na termín spoluspôsobili nízku zaočkovanosť Slovákov proti covidu. Teraz to môžeme napraviť.

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 bez nutnosti registrácie pokračuje. Stačí si so sebou priniesť občiansky preukaz a preukaz poistenca. Termíny pre deti sú v každom kraji. Dospelí si môžu vybrať očkovacie centrum aj podľa toho, akou vakcínou sa v ňom očkuje. Záujemcovia majú naďalej možnosť dať sa zaočkovať aj v ambulanciách lekárov.

Očkovanie je najúčinnejším nástrojom na ochranu zdravia a života v súvislosti s ochorením Covid-19 a štát ho každému záujemcovi poskytuje bezplatne. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Kde sa môžete očkovať?

  • Pfizer/BioNTech  vo všetkých samosprávnych krajoch
  • Moderna v siedmich samosprávnych krajoch
  • AstraZeneca v Bratislave, v Martine a Banskej Bystrici
  • Janssen v Bratislave, Košiciach, Žiline a Komárne

Niektoré z očkovacích centier aplikujú očkovacie látky aj počas víkendu. Kompletný zoznam miest a časov, kedy môže verejnosť využiť očkovanie bez registrácie, nájdete webovej stránke ministerstva zdravotníctva TU!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor