MENU
novinky-a-odbornici

Konečne bez rúšok? Predpoveď, KEDY sa ich definitívne zbavíme

Koniec pandémie do roka a do dňa?
Novinky a odborníci

Konečne bez rúšok? Predpoveď, KEDY sa ich definitívne zbavíme

Do roka a do dňa by sa mohol stať svet mal dostať do normálnych koľají. Pomôže tomu dostatok vakcín a premorenosť ľudí koronavírusom. Ako by sa malo očkovať v ďalšom období?

Do polovice budúceho roku bude vyrobených toľko vakcín, že všetci na svete, ktorí majú o ňu záujem, ju dostanú. Tí, ktorí o očkovanie záujem nemajú, dovtedy dostanú covid. Znamená to, že v druhej polovici roka 2022 by mal svet získať kolektívnu imunitu a koronavírus nás už nebude tak ohrozovať. Je o tom presvedčený riaditeľ spoločnosti Moderna, Stéphane Bancel.

Posilňovacia polovičná dávka

Ako povedal pre švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung, predpokladá, že starší ľudia by sa mali preočkovať každý rok, mladší raz za tri roky, lebo vírus tu bude stále, nezmizne. Posilňovacia vakcína by mala byť polovičná oproti súčasným, takže ich bude k dispozícii oveľa viac. Stéphane Bancel tiež povedal, že očkovanie bude pripravené čoskoro aj pre dojčatá

"V súčasnej dobe testujeme varianty optimalizované pre mutáciu delta v klinických štúdiách. Budú základom posilňovacej vakcinácie pre rok 2022. Skúšame tiež delta plus beta, ďalšiu mutáciu, o ktorej sa vedci domnievajú, že je pravdepodobná," prezradil riaditel Moderny, ktorý je presvedčený, že vírus zmutuje na síce nákazlivejší, ale menej smrteľný variant.

Sezónna záležitosť

Svet by sa podľa Stéphana Bancela mohol dostať do "normálneho" stavu asi za rok. Očkovaní by mali byť chránení a neočkovaní sa musia pripraviť na možnosť chytenia covidu, ktorý sa bude objavovať podobne, ako prichádza chrípka. Menej smrteľný vírus korony by však už nemal doviesť toľko ľudí ani do nemocnice.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor