MENU
novinky-a-odbornici

Klope na dvere nová pandémia? Vedci objavili ďalší vírus, má znepokojivú schopnosť

Vírus pochádza z iného, ktorý v minulosti už masovo zabíjal.
Novinky a odborníci

Klope na dvere nová pandémia? Vedci objavili ďalší vírus, má znepokojivú schopnosť

Ani sme sa nestihli spamätať z nového koronavírusu, už sa objavil ďalší bacil, ktorý môže zasiahnuť celý svet.

Keď sa svet potýka s novou pandémiou koronavírusov, vedci objavili nový typ vírusu prasacej chrípky, ktorý môže infikovať ľudí. Čo však znie pre naše uši v tejto dobe obzvlášť nepríjemne, je, že má potenciál spôsobiť budúcu pandémiu, píše portál WebMd. Podobnú, akú aktuálne prežívame? 

Nový chrípkový vírus

Vírus G4 geneticky pochádza z prasacej chrípky H1N1, ktorá spôsobila v roku 2009 pandémiu, cituje portál CNN. Čínski vedci, ktorí  G4 objavili, uviedli, že spĺňa „všetky predpoklady na kandidáta pandemického vírusu“.  Štúdiu uverejnil časopis Proceedings of the National Academy of Sciences. Máme dôvod na obavy?

S chrípkou majú podobné príznaky, no koronavírus je zatiaľ pre viac ľudí smrteľný.S chrípkou majú podobné príznaky, no koronavírus je zatiaľ pre viac ľudí smrteľný.
S chrípkou majú podobné príznaky, no koronavírus je zatiaľ pre viac ľudí smrteľný.
Zdroj: Shutterstock, TASR

V čase, keď sme si nestihli vydýchnuť  od jednej pandémie, ktorej druhá vlna nás pravdepodobne v blízkej dobe čaká, odborníci prezatiaľ upokojujú. Nová kríza vyvolaná vírusom G4  aktuálne nepredstavuje bezprostredné globálne ohrozenie zdravia. „Naše chápanie potenciálneho pandemického chrípkového kmeňa je obmedzené,“ uviedla na twitteri Dr. Angela Rasmussenová, virologička z Columbia University's public health school. „Tento vírus síce spĺňa veľa základných kritérií, ale nie je isté, či spôsobí hypotetickú pandémiu chrípky do roku 2020, alebo či vôbec bude dominantným kmeňom u ľudí.“

Ich zistenia je nutné overiť ďalším skúmaním. Stále však platí, že prevencia pred novým koronavírusom vo forme zdržiavania sa zhlukovania vo veľkom počte ľudí, obmedzenia pohybu, častého umývania rúk a nosenia ochranného rúška chráni zároveň pred mnohými ďalšími respiračnými ochoreniami.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia