MENU
novinky-a-odbornici

Klasický liek na teplotu a bolesť môže pomôcť pacientom s covidom

Kyselina acetylsalicylová patrí k látkam zabraňujúcim vzniku krvných zrazenín.
Novinky a odborníci

Klasický liek na teplotu a bolesť môže pomôcť pacientom s covidom

Jedno z najznámejších a najpoužívanejších liečiv na svete, kyselina acetylsalicylová, môže podľa vedeckej štúdie pomôcť aj pri ochorení COVID-19.

Medzi zdravotné komplikácie, ktoré spôsobuje COVID-19, patrí u mnohých pacientov aj tvorba malých krvných zrazenín. Aby sa predišlo embólii, podávajú im lekári lieky proti zrážaniu krvi. Našťastie, ide o bežne dostupný a lacný liek.

Covid a vznik zrazenín

Voľnopredajné lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú, ako Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin, Algirin, Carsaxa, Gerasa a ďalšie, ktoré poznáme ako lieky proti horúčke či proti bolesti, sa dostali do pozornosti odborníkov aj v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. „Kyselina acetylsalicylová sa vo všeobecnosti používa pri prevencii krvných zrazenín,“ uviedol pre britský denník The Guardian spoluautor prebiehajúcej štúdie Martin Landray. Ako sa ukázalo, tvorba nebezpečných krvných zrazenín je aj jedným zo závažných problémov u pacientov s COVID-19, a to aj po prekonaní covidu, ak sa pre pretrvávajúcu únavu málo hýbu. Drobné tromby môžu vznikať v srdci, pľúcach, v cievach aj iných orgánoch. Komplikácie následkom vytvorenia krvnej zrazeniny môžu v zriedkavých prípadoch viesť k infarktu, mŕtvici, zlyhaniu viacerých orgánov, až k smrti.

O užívaní sa poraďte s lekárom

Prebiehajúca štúdia vedená vedcami z Lekárskej fakulty Univerzity v Marylande potvrdzuje, že u pacientov hospitalizovaných s ochorením COVID-19, ktorí denne užívali nízke dávky kyseliny acetylsalicylovej, bolo zaznamenané významne nižšie riziko komplikácií a úmrtia v porovnaní s pacientmi, ktorí liek neužívali.

Veríme, že účinky kyseliny acetylsalicylovej na zriedenie krvi poskytujú pacientom s COVID-19 výhody tým, že zabraňujú tvorbe mikroskopických krvných zrazenín,“ uviedol spoluautor štúdie Michael A. Mazzeffi, docent anestéziológie na spomínanej univerzite. Pacienti s diagnostikovaným ochorením COVID-19 môžu podľa neho zvážiť denné užívanie kyseliny acetylsalicylovej, musia sa však najskôr poradiť so svojím lekárom. Mnohí pacienti užívajú na odporúčanie lekára lieky proti zrážaniu krvi aj po prekonaní covidu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia