MENU
novinky-a-odbornici

Obézni ľudia by podľa odborníkov nemali držať ketodiétu

Nestačí jesť len mäso, aj keď pekne schudnete, je tu riziko.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Obézni ľudia by podľa odborníkov nemali držať ketodiétu

Pri výraznom obmedzení cukrov schudnete. No ketogénna diéta, pri ktorej sa konzumujú hlavne tuky, môže mať nepríjemné zdravotné dôsledky.

Ketogénna diétaje zoštíhľujúci spôsob stravovania, pri ktorom dochádza k výraznému obmedzeniu konzumácie sacharidov ako sú cestoviny, sladkosti, chlieb a podobne, pri súčasnom zvýšení spotreby tukov ako orechy, mastné ryby, olivový olej... Cieľom je uviesť telo do ketózy, teda prinútiť ho čerpať svoje tukové zásoby, aby mohlo fungovať.

Ketodiéta je pri chudnutí relatívne účinná, lekári ju však väčšinou neodporúčajú. Nie je vyvážená a môže podporovať jo-jo efekt, teda rýchly návrat schudnutých kíl a ešte nejaké naviac, len čo sa vrátite k normálnej strave... No problém nie je zďaleka len v tom!

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor