MENU
novinky-a-odbornici

Keloid vám môže poriadne znepríjemniť život. Možno ho chirurgicky upraviť?

Vopred sa nedá odhadnúť, či sa hojenie skončí keloidom.
Novinky a odborníci

Keloid vám môže poriadne znepríjemniť život. Možno ho chirurgicky upraviť?

Dobrou starostlivosťou môžete vylepšiť takmer každú jazvu. Výnimkou je len keloid. Je to skutočne najškaredšie jazva? Odpovie lekárka.

Keloid môže vzniknúť hocikedy, niekedy sa dokonca stáva, že začne pučať a zdvíhať sa aj po rokoch. Sú miesta, kde sa objavuje najčastejšie. Jeho vznik sa nedá dopredu odhadnúť. 

Zväčšuje sa a svrbí

„V prípade keloidu ide o novotvorbu väziva. Rozťahuje sa aj mimo miesta poranenia,“ upozorňuje dermatologička MUDr. Zora Haviarová. „Máte síce dvojcentimetrovú ranku, ale keloidná jazva sa zväčší na dĺžku desiatich a šírku až troch centimetrov. Keloid svrbí a je tam riziko, že aj keby ste si ho dali odstrániť, následne sa hojí opäť rovnako, keloidom.“ Práve preto v týchto prípadoch sa ihneď začína liečbou kortikoidmi, ktoré sa vpichujú priamo do miesta jazvy, ale aj tak vám výsledok nikto nezaručí. Ak už máte jeden keloid, riziko jeho vzniku pri ktorejkoľvek ďalšej jazve, je veľmi vysoké. Vtedy si určite nedávajte vybrať znamienko len tak z plezíru. Iné je to, ak máte podozrenie na zhubné ochorenie. Vtedy je voľba jasná, keloid prežijete.

Ktorá jazva je tá vaša?

Atrofická – pre túto jazvu je charakteristické, že je klesnutá, prepadnutá pod úroveň kože, ale presne ohraničená. Najčastejšie sa vyskytuje po akné alebo kiahňach.

Atrofická jazvaAtrofická jazva
Zdroj: Shutterstock

Hypertrofická – tento typ jazvy býva vyklenutý nad povrch a začervenaný. Na rozdiel od keloidu nepresahuje hranice pôvodného poranenia. Väčšinou sa zdvihne do mesiaca od poranenia. Pri vhodnom ošetrovaní sa môže za rok, dva vrátiť na úroveň kože.

hypertrofická jazvahypertrofická jazva
Zdroj: Shutterstock

Keloidná – je vyvýšená a presahuje hranice pôvodného poškodenia kože. Veľkosť môže byť od pár milimetrov až po desiatky centimetrov. Často je sfarbená do fialovo-červena a nepríjemne svrbí. Vzniká pre nekontrolovanú tvorbu väziva. Môže vzniknúť až po mesiacoch od zranenia.

Keloidná jazvaKeloidná jazva
Zdroj: Shutterstock

Riziková náprava

Nikdy sa nedá dopredu odhadnúť či sa vám bude jazva hojiť keloidom alebo nie. Sú však miesta, ktoré sú na jeho vznik náchylnejšie. Ide väčšinou o hrudník, uši, šiju, dekolt. V týchto partiách sa oplatí väčšia opatrnosť a sledovanie procesu hojenia. Čiastočne môže ísť aj o dedičnú záležitosť. Zaujímavé je, že pravdepodobnosť vzniku keloidu na tvári je nízka. Nevypláca sa ani príliš „vŕtať“ do jazvy, ktorá sa vám jednoducho nepáči. Vždy by ste jej mali dať čas na hojenie. Napríklad sčervenanie nemusí signalizovať zápal, ale dozrievanie. Nemá zmysel po dvoch mesiacoch utekať s jazvou k odborníkovi s tým, že ju chcete vylepšovať. Príliš skoré chirurgické vylepšovanie sa nemusí skončiť úspechom, skôr naopak.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor