Likvidácia starých liekov by pritom malo byť najdôležitejšou súčasťou jarného upratovania. Nezaberie to veľa času a váš domov bude bezpečnejší.
Najprv vytrieďte všetko, čo vyzerá inak, ako keď ste to kúpili. Zapáchajúce a vyschnuté krémy sú určite nepoužiteľné, rovnako aj keď stratili alebo zmenili farbu. Potom, kto potrebuje, nasadí si okuliare na čítanie a skontrolujte dátumy exspirácií na liekoch.
„To je podobné ako s potravinami. Predpokladám, že každý si skontroluje dátum exspirácie na produkte a až potom ho zje. To hovorím najmä o potravinách, ktoré majú dlhodobejšiu záruku,“ upozorňuje MUDr. Adriana Šimková, hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo.
Dátumy spotreby liekov sú uvedené z nejakého dôvodu. Mnoho výskumov a vedeckých pracovníkov venuje určovaniu dátumov spotreby veľa času. Aj keď to nie je úplne bežné, niektoré lieky môžu degradovať na škodlivé látky pre telo. Preto by sa mali lieky likvidovať hneď po dátume exspirácie. „Ak má liečivo predpísaný čas použiteľnosti, dovtedy garantuje výrobca účinnosť látky lieku. Na druhej strane, ak nedodržiavate podmienky jeho skladovania, liečivo sa môže poškodiť, aj keď je ešte v „záruke“,“ ozrejmila doktorka Adriana Šimková.
Pokiaľ je liečivo po dátume spotreby, treba ho odniesť do lekárne, kde vám lieky vezmú späť. Týka sa to tak liekov na predpis, ako aj voľnopredajných liekov, mastí a doplnkov stravy, teda aj vitamínov a minerálov. „Lieky po dobe exspirácie sa nemajú užívať a ani doplnky stravy,“ potvrdila doktorka.
Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►