MENU
novinky-a-odbornici

Skontrolujete staré zásoby liekov. TIETO určite vyhoďte, varuje lekárka

Lieky z domácej lekárničky treba kontrolovať dvakrát ročne.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Skontrolujete staré zásoby liekov. TIETO určite vyhoďte, varuje lekárka

Jarné upratovanie treba spraviť nielen v domácnosti, ale aj v liekoch. Priznajte sa, kedy naposledy ste svoju domácu lekárničku poriadne prevetrali?

Likvidácia starých liekov by pritom malo byť najdôležitejšou súčasťou jarného upratovania. Nezaberie to veľa času a váš domov bude bezpečnejší.

Najprv vytrieďte všetko, čo vyzerá inak, ako keď ste to kúpili. Zapáchajúce a vyschnuté krémy sú určite nepoužiteľné, rovnako aj keď stratili alebo zmenili farbu. Potom, kto potrebuje, nasadí si okuliare na čítanie a skontrolujte dátumy exspirácií na liekoch.

„To je podobné ako s potravinami. Predpokladám, že každý si skontroluje dátum exspirácie na produkte a až potom ho zje. To hovorím najmä o potravinách, ktoré majú dlhodobejšiu záruku,“ upozorňuje MUDr. Adriana Šimková, hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo.

Exspirované lieky vám vezmú v lekárni späť.Exspirované lieky vám vezmú v lekárni späť.
Exspirované lieky vám vezmú v lekárni späť.
Zdroj: Shutterstock

Dátumy spotreby liekov sú uvedené z nejakého dôvodu. Mnoho výskumov a vedeckých pracovníkov venuje určovaniu dátumov spotreby veľa času. Aj keď to nie je úplne bežné, niektoré lieky môžu degradovať na škodlivé látky pre telo. Preto by sa mali lieky likvidovať hneď po dátume exspirácie. „Ak má liečivo predpísaný čas použiteľnosti, dovtedy garantuje výrobca účinnosť látky lieku. Na druhej strane, ak nedodržiavate podmienky jeho skladovania, liečivo sa môže poškodiť, aj keď je ešte v „záruke“,“ ozrejmila doktorka Adriana Šimková.

Pokiaľ je liečivo po dátume spotreby, treba ho odniesť do lekárne, kde vám lieky vezmú späť. Týka sa to tak liekov na predpis, ako aj voľnopredajných liekov, mastí a doplnkov stravy, teda aj vitamínov a minerálov. „Lieky po dobe exspirácie sa nemajú užívať a ani doplnky stravy,“ potvrdila doktorka.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor