Výborným zdrojom betakaroténu je najmä čerstvé ovocie a zelenina výraznej oranžovej alebo žltej farby. Jeho veľkým benefitom je, že patrí k silným antioxidantom, ktorý chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi.
Chronické ťažkosti
Kedy sa oplatí siahnuť po výživových doplnkoch s betakaroténom? Ak ho v dostatočnom množstve neobsahuje vaša strava alebo máte poruchu na úrovni vstrebávania. Zvýšenú potrebu si často vyžadujú chronické ochorenia pečene, žlčníka a pankreasu. Rovnako i užívanie niektorých liekov či časté popíjanie alkoholu. „Dostupné sú doplnky s obsahom čistého betakaroténu, prípadne jeho kombinácie s inými látkami, napríklad so selénom alebo s výťažkom nechtíka a iné,“ hovorí výživová poradkyňa Katarína Grich.
Študujte leták
„Pred začiatkom užívania si vždy prečítajte informácie ku konkrétnemu výživovému doplnku. Väčšinou sú vhodné pre deti od troch rokov. Užívanie betakaroténu je vhodnou alternatívou užívania vitamínu A počas tehotenstva. Skontrolujte si však, či je daný prípravok vhodný pre tehotné ženy,“ upozorňuje výživová poradkyňa. Zvýšenému príjmu syntetického betakaroténu by sa mali vyhnúť fajčiari. Ak sa neviete cigarety vzdať, jedzte viac čerstvého ovocia a zeleniny. Predávkovania betakaroténu z potravy sa nemusíte obávať. V tele sa nevytvára nadbytok vitamínu A.
Sfarbí pokožku?
Počuli ste už, že vám bohatý príjem prírodného betakaroténu sfarbí pokožku? Keďže betakarotén spôsobuje oranžovočervené sfarbenie rastlín, ovocia a zeleniny, môže pri jeho nadmernom užívaní dôjsť k takzvanej karotinóze. Ide však len o dočasné sfarbenie kože na chodidlách a dlaniach do oranžova.
Počuli ste už náš podcast?