MENU
novinky-a-odbornici

Kedy siahnuť po výživových doplnkoch s betakaroténom?

Výživové doplnky berte s rozumom.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Kedy siahnuť po výživových doplnkoch s betakaroténom?

Má silný antioxidačný účinok, a hoci sú najlepšie jeho prírodné zdroje, pri niektorých ochoreniach treba siahnuť aj po výživových doplnkoch.

Výborným zdrojom betakaroténu je najmä čerstvé ovocie a zelenina výraznej oranžovej alebo žltej farby. Jeho veľkým benefitom je, že patrí k silným antioxidantom, ktorý chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi.

Chronické ťažkosti

Kedy sa oplatí siahnuť po výživových doplnkoch s betakaroténom? Ak ho v dostatočnom množstve neobsahuje vaša strava alebo máte poruchu na úrovni vstrebávania. Zvýšenú potrebu si často vyžadujú chronické ochorenia pečene, žlčníka a pankreasu. Rovnako i užívanie niektorých liekov či časté popíjanie alkoholu. „Dostupné sú doplnky s obsahom čistého betakaroténu, prípadne jeho kombinácie s inými látkami, napríklad so selénom alebo s výťažkom nechtíka a iné,“ hovorí výživová poradkyňa Katarína Grich.

Študujte leták

„Pred začiatkom užívania si vždy prečítajte informácie ku konkrétnemu výživovému doplnku. Väčšinou sú vhodné pre deti od troch rokov. Užívanie betakaroténu je vhodnou alternatívou užívania vitamínu A počas tehotenstva. Skontrolujte si však, či je daný prípravok vhodný pre tehotné ženy,“ upozorňuje výživová poradkyňa. Zvýšenému príjmu syntetického betakaroténu by sa mali vyhnúť fajčiari. Ak sa neviete cigarety vzdať, jedzte viac čerstvého ovocia a zeleniny. Predávkovania betakaroténu z potravy sa nemusíte obávať. V tele sa nevytvára nadbytok vitamínu A.

Sfarbí pokožku?

Počuli ste už, že vám bohatý príjem prírodného betakaroténu sfarbí pokožku? Keďže betakarotén spôsobuje oranžovočervené sfarbenie rastlín, ovocia a zeleniny, môže pri jeho nadmernom užívaní dôjsť k takzvanej karotinóze. Ide však len o dočasné sfarbenie kože na chodidlách a dlaniach do oranžova.

Počuli ste už náš podcast?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor